Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivit

  1. kulttuuriin liittyvä

Taivutusmuodot

MonikkokulttuurisetMonikkokulttuuriseni
MonikkokulttuurisesiMonikkokulttuurisemme
MonikkokulttuurisenneMonikkokulttuurisensa
GenetiivikulttuurisenGenetiivikulttuuriseni
GenetiivikulttuurisesiGenetiivikulttuurisemme
GenetiivikulttuurisenneGenetiivikulttuurisensa
Monikon genetiivikulttuuristenMonikon genetiivikulttuurisien
Monikon genetiivikulttuuristeniMonikon genetiivikulttuurisieni
Monikon genetiivikulttuuristesiMonikon genetiivikulttuurisiesi
Monikon genetiivikulttuuristemmeMonikon genetiivikulttuurisiemme
Monikon genetiivikulttuuristenneMonikon genetiivikulttuurisienne
Monikon genetiivikulttuuristensaMonikon genetiivikulttuurisiensa
PartitiivikulttuuristaPartitiivikulttuuristani
PartitiivikulttuuristasiPartitiivikulttuuristamme
PartitiivikulttuuristannePartitiivikulttuuristaan
PartitiivikulttuuristansaMonikon partitiivikulttuurisia
Monikon partitiivikulttuurisianiMonikon partitiivikulttuurisiasi
Monikon partitiivikulttuurisiammeMonikon partitiivikulttuurisianne
Monikon partitiivikulttuurisiaanMonikon partitiivikulttuurisiansa
InessiivikulttuurisessaInessiivikulttuurisessani
InessiivikulttuurisessasiInessiivikulttuurisessamme
InessiivikulttuurisessanneInessiivikulttuurisessaan
InessiivikulttuurisessansaMonikon inessiivikulttuurisissa
Monikon inessiivikulttuurisissaniMonikon inessiivikulttuurisissasi
Monikon inessiivikulttuurisissammeMonikon inessiivikulttuurisissanne
Monikon inessiivikulttuurisissaanMonikon inessiivikulttuurisissansa
ElatiivikulttuurisestaElatiivikulttuurisestani
ElatiivikulttuurisestasiElatiivikulttuurisestamme
ElatiivikulttuurisestanneElatiivikulttuurisestaan
ElatiivikulttuurisestansaMonikon elatiivikulttuurisista
Monikon elatiivikulttuurisistaniMonikon elatiivikulttuurisistasi
Monikon elatiivikulttuurisistammeMonikon elatiivikulttuurisistanne
Monikon elatiivikulttuurisistaanMonikon elatiivikulttuurisistansa
IllatiivikulttuuriseenIllatiivikulttuuriseeni
IllatiivikulttuuriseesiIllatiivikulttuuriseemme
IllatiivikulttuuriseenneIllatiivikulttuuriseensa
Monikon illatiivikulttuurisiinMonikon illatiivikulttuurisiini
Monikon illatiivikulttuurisiisiMonikon illatiivikulttuurisiimme
Monikon illatiivikulttuurisiinneMonikon illatiivikulttuurisiinsa
AdessiivikulttuurisellaAdessiivikulttuurisellani
AdessiivikulttuurisellasiAdessiivikulttuurisellamme
AdessiivikulttuurisellanneAdessiivikulttuurisellaan
AdessiivikulttuurisellansaMonikon adessiivikulttuurisilla
Monikon adessiivikulttuurisillaniMonikon adessiivikulttuurisillasi
Monikon adessiivikulttuurisillammeMonikon adessiivikulttuurisillanne
Monikon adessiivikulttuurisillaanMonikon adessiivikulttuurisillansa
AblatiivikulttuuriseltaAblatiivikulttuuriseltani
AblatiivikulttuuriseltasiAblatiivikulttuuriseltamme
AblatiivikulttuuriseltanneAblatiivikulttuuriseltaan
AblatiivikulttuuriseltansaMonikon ablatiivikulttuurisilta
Monikon ablatiivikulttuurisiltaniMonikon ablatiivikulttuurisiltasi
Monikon ablatiivikulttuurisiltammeMonikon ablatiivikulttuurisiltanne
Monikon ablatiivikulttuurisiltaanMonikon ablatiivikulttuurisiltansa
AllatiivikulttuuriselleAllatiivikulttuuriselleni
AllatiivikulttuurisellesiAllatiivikulttuurisellemme
AllatiivikulttuurisellenneAllatiivikulttuuriselleen
AllatiivikulttuurisellensaMonikon allatiivikulttuurisille
Monikon allatiivikulttuurisilleniMonikon allatiivikulttuurisillesi
Monikon allatiivikulttuurisillemmeMonikon allatiivikulttuurisillenne
Monikon allatiivikulttuurisilleenMonikon allatiivikulttuurisillensa
EssiivikulttuurisenaEssiivikulttuurisenani
EssiivikulttuurisenasiEssiivikulttuurisenamme
EssiivikulttuurisenanneEssiivikulttuurisenaan
EssiivikulttuurisenansaMonikon essiivikulttuurisina
Monikon essiivikulttuurisinaniMonikon essiivikulttuurisinasi
Monikon essiivikulttuurisinammeMonikon essiivikulttuurisinanne
Monikon essiivikulttuurisinaanMonikon essiivikulttuurisinansa
TranslatiivikulttuuriseksiTranslatiivikulttuurisekseni
TranslatiivikulttuuriseksesiTranslatiivikulttuuriseksemme
TranslatiivikulttuuriseksenneTranslatiivikulttuurisekseen
TranslatiivikulttuuriseksensaMonikon translatiivikulttuurisiksi
Monikon translatiivikulttuurisikseniMonikon translatiivikulttuurisiksesi
Monikon translatiivikulttuurisiksemmeMonikon translatiivikulttuurisiksenne
Monikon translatiivikulttuurisikseenMonikon translatiivikulttuurisiksensa
Monikon instruktiivikulttuurisinAbessiivikulttuurisetta
AbessiivikulttuurisettaniAbessiivikulttuurisettasi
AbessiivikulttuurisettammeAbessiivikulttuurisettanne
AbessiivikulttuurisettaanAbessiivikulttuurisettansa
Monikon abessiivikulttuurisittaMonikon abessiivikulttuurisittani
Monikon abessiivikulttuurisittasiMonikon abessiivikulttuurisittamme
Monikon abessiivikulttuurisittanneMonikon abessiivikulttuurisittaan
Monikon abessiivikulttuurisittansaMonikon komitatiivikulttuurisine
Monikon komitatiivikulttuurisineniMonikon komitatiivikulttuurisinesi
Monikon komitatiivikulttuurisinemmeMonikon komitatiivikulttuurisinenne
Monikon komitatiivikulttuurisineenMonikon komitatiivikulttuurisinensa
Monikon akkusatiivikulttuurisetMonikon akkusatiivikulttuuriseni
Monikon akkusatiivikulttuurisesiMonikon akkusatiivikulttuurisemme
Monikon akkusatiivikulttuurisenneMonikon akkusatiivikulttuurisensa
AkkusatiivikulttuuriseniAkkusatiivikulttuurisesi
AkkusatiivikulttuurisemmeAkkusatiivikulttuurisenne
Akkusatiivikulttuurisensa

Luokat