| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | dragon de Komodo {m} | eläintiede |
| Muut/tuntemattomat | ||
| 2. | varan de Komodo {m} | |
| Monikko | komodonvaraanit | Genetiivi | komodonvaraanin |
| Monikon genetiivi | komodonvaraanien | Monikon genetiivi | komodonvaraaneiden |
| Monikon genetiivi | komodonvaraaneitten | Partitiivi | komodonvaraania |
| Monikon partitiivi | komodonvaraaneita | Monikon partitiivi | komodonvaraaneja |
| Inessiivi | komodonvaraanissa | Monikon inessiivi | komodonvaraaneissa |
| Elatiivi | komodonvaraanista | Monikon elatiivi | komodonvaraaneista |
| Illatiivi | komodonvaraaniin | Monikon illatiivi | komodonvaraaneihin |
| Adessiivi | komodonvaraanilla | Monikon adessiivi | komodonvaraaneilla |
| Ablatiivi | komodonvaraanilta | Monikon ablatiivi | komodonvaraaneilta |
| Allatiivi | komodonvaraanille | Monikon allatiivi | komodonvaraaneille |
| Essiivi | komodonvaraanina | Monikon essiivi | komodonvaraaneina |
| Translatiivi | komodonvaraaniksi | Monikon translatiivi | komodonvaraaneiksi |
| Monikon instruktiivi | komodonvaraanein | Abessiivi | komodonvaraanitta |
| Monikon abessiivi | komodonvaraaneitta | Monikon akkusatiivi | komodonvaraanit |