| Käännös | |
|---|---|
| 1. | rączka {f} |
| Monikko | ottimet | Genetiivi | ottimen |
| Monikon genetiivi | ottimien | Monikon genetiivi | otinten |
| Partitiivi | otinta | Monikon partitiivi | ottimia |
| Inessiivi | ottimessa | Monikon inessiivi | ottimissa |
| Elatiivi | ottimesta | Monikon elatiivi | ottimista |
| Illatiivi | ottimeen | Monikon illatiivi | ottimiin |
| Adessiivi | ottimella | Monikon adessiivi | ottimilla |
| Ablatiivi | ottimelta | Monikon ablatiivi | ottimilta |
| Allatiivi | ottimelle | Monikon allatiivi | ottimille |
| Essiivi | ottimena | Monikon essiivi | ottimina |
| Translatiivi | ottimeksi | Monikon translatiivi | ottimiksi |
| Monikon instruktiivi | ottimin | Abessiivi | ottimetta |
| Monikon abessiivi | ottimitta | Monikon akkusatiivi | ottimet |