Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • Ääntäminen

Taivutusmuodot

MonikkolatviankielisetMonikkolatviankieliseni
MonikkolatviankielisesiMonikkolatviankielisemme
MonikkolatviankielisenneMonikkolatviankielisensä
GenetiivilatviankielisenGenetiivilatviankieliseni
GenetiivilatviankielisesiGenetiivilatviankielisemme
GenetiivilatviankielisenneGenetiivilatviankielisensä
Monikon genetiivilatviankielistenMonikon genetiivilatviankielisien
Monikon genetiivilatviankielisteniMonikon genetiivilatviankielisieni
Monikon genetiivilatviankielistesiMonikon genetiivilatviankielisiesi
Monikon genetiivilatviankielistemmeMonikon genetiivilatviankielisiemme
Monikon genetiivilatviankielistenneMonikon genetiivilatviankielisienne
Monikon genetiivilatviankielistensäMonikon genetiivilatviankielisiensä
PartitiivilatviankielistäPartitiivilatviankielistäni
PartitiivilatviankielistäsiPartitiivilatviankielistämme
PartitiivilatviankielistännePartitiivilatviankielistään
PartitiivilatviankielistänsäMonikon partitiivilatviankielisiä
Monikon partitiivilatviankielisiäniMonikon partitiivilatviankielisiäsi
Monikon partitiivilatviankielisiämmeMonikon partitiivilatviankielisiänne
Monikon partitiivilatviankielisiäänMonikon partitiivilatviankielisiänsä
InessiivilatviankielisessäInessiivilatviankielisessäni
InessiivilatviankielisessäsiInessiivilatviankielisessämme
InessiivilatviankielisessänneInessiivilatviankielisessään
InessiivilatviankielisessänsäMonikon inessiivilatviankielisissä
Monikon inessiivilatviankielisissäniMonikon inessiivilatviankielisissäsi
Monikon inessiivilatviankielisissämmeMonikon inessiivilatviankielisissänne
Monikon inessiivilatviankielisissäänMonikon inessiivilatviankielisissänsä
ElatiivilatviankielisestäElatiivilatviankielisestäni
ElatiivilatviankielisestäsiElatiivilatviankielisestämme
ElatiivilatviankielisestänneElatiivilatviankielisestään
ElatiivilatviankielisestänsäMonikon elatiivilatviankielisistä
Monikon elatiivilatviankielisistäniMonikon elatiivilatviankielisistäsi
Monikon elatiivilatviankielisistämmeMonikon elatiivilatviankielisistänne
Monikon elatiivilatviankielisistäänMonikon elatiivilatviankielisistänsä
IllatiivilatviankieliseenIllatiivilatviankieliseeni
IllatiivilatviankieliseesiIllatiivilatviankieliseemme
IllatiivilatviankieliseenneIllatiivilatviankieliseensä
Monikon illatiivilatviankielisiinMonikon illatiivilatviankielisiini
Monikon illatiivilatviankielisiisiMonikon illatiivilatviankielisiimme
Monikon illatiivilatviankielisiinneMonikon illatiivilatviankielisiinsä
AdessiivilatviankieliselläAdessiivilatviankieliselläni
AdessiivilatviankieliselläsiAdessiivilatviankielisellämme
AdessiivilatviankielisellänneAdessiivilatviankielisellään
AdessiivilatviankielisellänsäMonikon adessiivilatviankielisillä
Monikon adessiivilatviankielisilläniMonikon adessiivilatviankielisilläsi
Monikon adessiivilatviankielisillämmeMonikon adessiivilatviankielisillänne
Monikon adessiivilatviankielisilläänMonikon adessiivilatviankielisillänsä
AblatiivilatviankieliseltäAblatiivilatviankieliseltäni
AblatiivilatviankieliseltäsiAblatiivilatviankieliseltämme
AblatiivilatviankieliseltänneAblatiivilatviankieliseltään
AblatiivilatviankieliseltänsäMonikon ablatiivilatviankielisiltä
Monikon ablatiivilatviankielisiltäniMonikon ablatiivilatviankielisiltäsi
Monikon ablatiivilatviankielisiltämmeMonikon ablatiivilatviankielisiltänne
Monikon ablatiivilatviankielisiltäänMonikon ablatiivilatviankielisiltänsä
AllatiivilatviankieliselleAllatiivilatviankieliselleni
AllatiivilatviankielisellesiAllatiivilatviankielisellemme
AllatiivilatviankielisellenneAllatiivilatviankieliselleen
AllatiivilatviankielisellensäMonikon allatiivilatviankielisille
Monikon allatiivilatviankielisilleniMonikon allatiivilatviankielisillesi
Monikon allatiivilatviankielisillemmeMonikon allatiivilatviankielisillenne
Monikon allatiivilatviankielisilleenMonikon allatiivilatviankielisillensä
EssiivilatviankielisenäEssiivilatviankielisenäni
EssiivilatviankielisenäsiEssiivilatviankielisenämme
EssiivilatviankielisenänneEssiivilatviankielisenään
EssiivilatviankielisenänsäMonikon essiivilatviankielisinä
Monikon essiivilatviankielisinäniMonikon essiivilatviankielisinäsi
Monikon essiivilatviankielisinämmeMonikon essiivilatviankielisinänne
Monikon essiivilatviankielisinäänMonikon essiivilatviankielisinänsä
TranslatiivilatviankieliseksiTranslatiivilatviankielisekseni
TranslatiivilatviankieliseksesiTranslatiivilatviankieliseksemme
TranslatiivilatviankieliseksenneTranslatiivilatviankielisekseen
TranslatiivilatviankieliseksensäMonikon translatiivilatviankielisiksi
Monikon translatiivilatviankielisikseniMonikon translatiivilatviankielisiksesi
Monikon translatiivilatviankielisiksemmeMonikon translatiivilatviankielisiksenne
Monikon translatiivilatviankielisikseenMonikon translatiivilatviankielisiksensä
Monikon instruktiivilatviankielisinAbessiivilatviankielisettä
AbessiivilatviankielisettäniAbessiivilatviankielisettäsi
AbessiivilatviankielisettämmeAbessiivilatviankielisettänne
AbessiivilatviankielisettäänAbessiivilatviankielisettänsä
Monikon abessiivilatviankielisittäMonikon abessiivilatviankielisittäni
Monikon abessiivilatviankielisittäsiMonikon abessiivilatviankielisittämme
Monikon abessiivilatviankielisittänneMonikon abessiivilatviankielisittään
Monikon abessiivilatviankielisittänsäMonikon komitatiivilatviankielisine
Monikon komitatiivilatviankielisineniMonikon komitatiivilatviankielisinesi
Monikon komitatiivilatviankielisinemmeMonikon komitatiivilatviankielisinenne
Monikon komitatiivilatviankielisineenMonikon komitatiivilatviankielisinensä
Monikon akkusatiivilatviankielisetMonikon akkusatiivilatviankieliseni
Monikon akkusatiivilatviankielisesiMonikon akkusatiivilatviankielisemme
Monikon akkusatiivilatviankielisenneMonikon akkusatiivilatviankielisensä
AkkusatiivilatviankieliseniAkkusatiivilatviankielisesi
AkkusatiivilatviankielisemmeAkkusatiivilatviankielisenne
Akkusatiivilatviankielisensä