| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | marxistit | Genetiivi | marxistin |
| Monikon genetiivi | marxistien | Partitiivi | marxistia |
| Monikon partitiivi | marxisteja | Inessiivi | marxistissa |
| Monikon inessiivi | marxisteissa | Elatiivi | marxistista |
| Monikon elatiivi | marxisteista | Illatiivi | marxistiin |
| Monikon illatiivi | marxisteihin | Adessiivi | marxistilla |
| Monikon adessiivi | marxisteilla | Ablatiivi | marxistilta |
| Monikon ablatiivi | marxisteilta | Allatiivi | marxistille |
| Monikon allatiivi | marxisteille | Essiivi | marxistina |
| Monikon essiivi | marxisteina | Translatiivi | marxistiksi |
| Monikon translatiivi | marxisteiksi | Monikon instruktiivi | marxistein |
| Abessiivi | marxistitta | Monikon abessiivi | marxisteitta |
| Monikon akkusatiivi | marxistit |