Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Substantiivit
1.
2.
Adjektiivit
3.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Omanista peräisin oleva tai Omaniin liittyvä

Substantiivi

  1. pysyvästi Omanissa asuva henkilö
  2. Omanin kansalainen
  3. syntyperältään omanilainen

Taivutusmuodot

MonikkoomanilaisetMonikkoomanilaiseni
MonikkoomanilaisesiMonikkoomanilaisemme
MonikkoomanilaisenneMonikkoomanilaisensa
GenetiiviomanilaisenGenetiiviomanilaiseni
GenetiiviomanilaisesiGenetiiviomanilaisemme
GenetiiviomanilaisenneGenetiiviomanilaisensa
Monikon genetiiviomanilaistenMonikon genetiiviomanilaisien
Monikon genetiiviomanilaisteniMonikon genetiiviomanilaisieni
Monikon genetiiviomanilaistesiMonikon genetiiviomanilaisiesi
Monikon genetiiviomanilaistemmeMonikon genetiiviomanilaisiemme
Monikon genetiiviomanilaistenneMonikon genetiiviomanilaisienne
Monikon genetiiviomanilaistensaMonikon genetiiviomanilaisiensa
PartitiiviomanilaistaPartitiiviomanilaistani
PartitiiviomanilaistasiPartitiiviomanilaistamme
PartitiiviomanilaistannePartitiiviomanilaistaan
PartitiiviomanilaistansaMonikon partitiiviomanilaisia
Monikon partitiiviomanilaisianiMonikon partitiiviomanilaisiasi
Monikon partitiiviomanilaisiammeMonikon partitiiviomanilaisianne
Monikon partitiiviomanilaisiaanMonikon partitiiviomanilaisiansa
InessiiviomanilaisessaInessiiviomanilaisessani
InessiiviomanilaisessasiInessiiviomanilaisessamme
InessiiviomanilaisessanneInessiiviomanilaisessaan
InessiiviomanilaisessansaMonikon inessiiviomanilaisissa
Monikon inessiiviomanilaisissaniMonikon inessiiviomanilaisissasi
Monikon inessiiviomanilaisissammeMonikon inessiiviomanilaisissanne
Monikon inessiiviomanilaisissaanMonikon inessiiviomanilaisissansa
ElatiiviomanilaisestaElatiiviomanilaisestani
ElatiiviomanilaisestasiElatiiviomanilaisestamme
ElatiiviomanilaisestanneElatiiviomanilaisestaan
ElatiiviomanilaisestansaMonikon elatiiviomanilaisista
Monikon elatiiviomanilaisistaniMonikon elatiiviomanilaisistasi
Monikon elatiiviomanilaisistammeMonikon elatiiviomanilaisistanne
Monikon elatiiviomanilaisistaanMonikon elatiiviomanilaisistansa
IllatiiviomanilaiseenIllatiiviomanilaiseeni
IllatiiviomanilaiseesiIllatiiviomanilaiseemme
IllatiiviomanilaiseenneIllatiiviomanilaiseensa
Monikon illatiiviomanilaisiinMonikon illatiiviomanilaisiini
Monikon illatiiviomanilaisiisiMonikon illatiiviomanilaisiimme
Monikon illatiiviomanilaisiinneMonikon illatiiviomanilaisiinsa
AdessiiviomanilaisellaAdessiiviomanilaisellani
AdessiiviomanilaisellasiAdessiiviomanilaisellamme
AdessiiviomanilaisellanneAdessiiviomanilaisellaan
AdessiiviomanilaisellansaMonikon adessiiviomanilaisilla
Monikon adessiiviomanilaisillaniMonikon adessiiviomanilaisillasi
Monikon adessiiviomanilaisillammeMonikon adessiiviomanilaisillanne
Monikon adessiiviomanilaisillaanMonikon adessiiviomanilaisillansa
AblatiiviomanilaiseltaAblatiiviomanilaiseltani
AblatiiviomanilaiseltasiAblatiiviomanilaiseltamme
AblatiiviomanilaiseltanneAblatiiviomanilaiseltaan
AblatiiviomanilaiseltansaMonikon ablatiiviomanilaisilta
Monikon ablatiiviomanilaisiltaniMonikon ablatiiviomanilaisiltasi
Monikon ablatiiviomanilaisiltammeMonikon ablatiiviomanilaisiltanne
Monikon ablatiiviomanilaisiltaanMonikon ablatiiviomanilaisiltansa
AllatiiviomanilaiselleAllatiiviomanilaiselleni
AllatiiviomanilaisellesiAllatiiviomanilaisellemme
AllatiiviomanilaisellenneAllatiiviomanilaiselleen
AllatiiviomanilaisellensaMonikon allatiiviomanilaisille
Monikon allatiiviomanilaisilleniMonikon allatiiviomanilaisillesi
Monikon allatiiviomanilaisillemmeMonikon allatiiviomanilaisillenne
Monikon allatiiviomanilaisilleenMonikon allatiiviomanilaisillensa
EssiiviomanilaisenaEssiiviomanilaisenani
EssiiviomanilaisenasiEssiiviomanilaisenamme
EssiiviomanilaisenanneEssiiviomanilaisenaan
EssiiviomanilaisenansaMonikon essiiviomanilaisina
Monikon essiiviomanilaisinaniMonikon essiiviomanilaisinasi
Monikon essiiviomanilaisinammeMonikon essiiviomanilaisinanne
Monikon essiiviomanilaisinaanMonikon essiiviomanilaisinansa
TranslatiiviomanilaiseksiTranslatiiviomanilaisekseni
TranslatiiviomanilaiseksesiTranslatiiviomanilaiseksemme
TranslatiiviomanilaiseksenneTranslatiiviomanilaisekseen
TranslatiiviomanilaiseksensaMonikon translatiiviomanilaisiksi
Monikon translatiiviomanilaisikseniMonikon translatiiviomanilaisiksesi
Monikon translatiiviomanilaisiksemmeMonikon translatiiviomanilaisiksenne
Monikon translatiiviomanilaisikseenMonikon translatiiviomanilaisiksensa
Monikon instruktiiviomanilaisinAbessiiviomanilaisetta
AbessiiviomanilaisettaniAbessiiviomanilaisettasi
AbessiiviomanilaisettammeAbessiiviomanilaisettanne
AbessiiviomanilaisettaanAbessiiviomanilaisettansa
Monikon abessiiviomanilaisittaMonikon abessiiviomanilaisittani
Monikon abessiiviomanilaisittasiMonikon abessiiviomanilaisittamme
Monikon abessiiviomanilaisittanneMonikon abessiiviomanilaisittaan
Monikon abessiiviomanilaisittansaMonikon komitatiiviomanilaisine
Monikon komitatiiviomanilaisineniMonikon komitatiiviomanilaisinesi
Monikon komitatiiviomanilaisinemmeMonikon komitatiiviomanilaisinenne
Monikon komitatiiviomanilaisineenMonikon komitatiiviomanilaisinensa
Monikon akkusatiiviomanilaisetMonikon akkusatiiviomanilaiseni
Monikon akkusatiiviomanilaisesiMonikon akkusatiiviomanilaisemme
Monikon akkusatiiviomanilaisenneMonikon akkusatiiviomanilaisensa
AkkusatiiviomanilaiseniAkkusatiiviomanilaisesi
AkkusatiiviomanilaisemmeAkkusatiiviomanilaisenne
Akkusatiiviomanilaisensa