| Monikko | pysyvät | Monikko | pysyväni |
| Monikko | pysyväsi | Monikko | pysyvämme |
| Monikko | pysyvänne | Monikko | pysyvänsä |
| Genetiivi | pysyvän | Genetiivi | pysyväni |
| Genetiivi | pysyväsi | Genetiivi | pysyvämme |
| Genetiivi | pysyvänne | Genetiivi | pysyvänsä |
| Monikon genetiivi | pysyvien | Monikon genetiivi | pysyvieni |
| Monikon genetiivi | pysyviesi | Monikon genetiivi | pysyviemme |
| Monikon genetiivi | pysyvienne | Monikon genetiivi | pysyviensä |
| Partitiivi | pysyvää | Partitiivi | pysyvääni |
| Partitiivi | pysyvääsi | Partitiivi | pysyväämme |
| Partitiivi | pysyväänne | Partitiivi | pysyväänsä |
| Monikon partitiivi | pysyviä | Monikon partitiivi | pysyviäni |
| Monikon partitiivi | pysyviäsi | Monikon partitiivi | pysyviämme |
| Monikon partitiivi | pysyviänne | Monikon partitiivi | pysyviään |
| Monikon partitiivi | pysyviänsä | Inessiivi | pysyvässä |
| Inessiivi | pysyvässäni | Inessiivi | pysyvässäsi |
| Inessiivi | pysyvässämme | Inessiivi | pysyvässänne |
| Inessiivi | pysyvässään | Inessiivi | pysyvässänsä |
| Monikon inessiivi | pysyvissä | Monikon inessiivi | pysyvissäni |
| Monikon inessiivi | pysyvissäsi | Monikon inessiivi | pysyvissämme |
| Monikon inessiivi | pysyvissänne | Monikon inessiivi | pysyvissään |
| Monikon inessiivi | pysyvissänsä | Elatiivi | pysyvästä |
| Elatiivi | pysyvästäni | Elatiivi | pysyvästäsi |
| Elatiivi | pysyvästämme | Elatiivi | pysyvästänne |
| Elatiivi | pysyvästään | Elatiivi | pysyvästänsä |
| Monikon elatiivi | pysyvistä | Monikon elatiivi | pysyvistäni |
| Monikon elatiivi | pysyvistäsi | Monikon elatiivi | pysyvistämme |
| Monikon elatiivi | pysyvistänne | Monikon elatiivi | pysyvistään |
| Monikon elatiivi | pysyvistänsä | Illatiivi | pysyvään |
| Illatiivi | pysyvääni | Illatiivi | pysyvääsi |
| Illatiivi | pysyväämme | Illatiivi | pysyväänne |
| Illatiivi | pysyväänsä | Monikon illatiivi | pysyviin |
| Monikon illatiivi | pysyviini | Monikon illatiivi | pysyviisi |
| Monikon illatiivi | pysyviimme | Monikon illatiivi | pysyviinne |
| Monikon illatiivi | pysyviinsä | Adessiivi | pysyvällä |
| Adessiivi | pysyvälläni | Adessiivi | pysyvälläsi |
| Adessiivi | pysyvällämme | Adessiivi | pysyvällänne |
| Adessiivi | pysyvällään | Adessiivi | pysyvällänsä |
| Monikon adessiivi | pysyvillä | Monikon adessiivi | pysyvilläni |
| Monikon adessiivi | pysyvilläsi | Monikon adessiivi | pysyvillämme |
| Monikon adessiivi | pysyvillänne | Monikon adessiivi | pysyvillään |
| Monikon adessiivi | pysyvillänsä | Ablatiivi | pysyvältä |
| Ablatiivi | pysyvältäni | Ablatiivi | pysyvältäsi |
| Ablatiivi | pysyvältämme | Ablatiivi | pysyvältänne |
| Ablatiivi | pysyvältään | Ablatiivi | pysyvältänsä |
| Monikon ablatiivi | pysyviltä | Monikon ablatiivi | pysyviltäni |
| Monikon ablatiivi | pysyviltäsi | Monikon ablatiivi | pysyviltämme |
| Monikon ablatiivi | pysyviltänne | Monikon ablatiivi | pysyviltään |
| Monikon ablatiivi | pysyviltänsä | Allatiivi | pysyvälle |
| Allatiivi | pysyvälleni | Allatiivi | pysyvällesi |
| Allatiivi | pysyvällemme | Allatiivi | pysyvällenne |
| Allatiivi | pysyvälleen | Allatiivi | pysyvällensä |
| Monikon allatiivi | pysyville | Monikon allatiivi | pysyvilleni |
| Monikon allatiivi | pysyvillesi | Monikon allatiivi | pysyvillemme |
| Monikon allatiivi | pysyvillenne | Monikon allatiivi | pysyvilleen |
| Monikon allatiivi | pysyvillensä | Essiivi | pysyvänä |
| Essiivi | pysyvänäni | Essiivi | pysyvänäsi |
| Essiivi | pysyvänämme | Essiivi | pysyvänänne |
| Essiivi | pysyvänään | Essiivi | pysyvänänsä |
| Monikon essiivi | pysyvinä | Monikon essiivi | pysyvinäni |
| Monikon essiivi | pysyvinäsi | Monikon essiivi | pysyvinämme |
| Monikon essiivi | pysyvinänne | Monikon essiivi | pysyvinään |
| Monikon essiivi | pysyvinänsä | Translatiivi | pysyväksi |
| Translatiivi | pysyväkseni | Translatiivi | pysyväksesi |
| Translatiivi | pysyväksemme | Translatiivi | pysyväksenne |
| Translatiivi | pysyväkseen | Translatiivi | pysyväksensä |
| Monikon translatiivi | pysyviksi | Monikon translatiivi | pysyvikseni |
| Monikon translatiivi | pysyviksesi | Monikon translatiivi | pysyviksemme |
| Monikon translatiivi | pysyviksenne | Monikon translatiivi | pysyvikseen |
| Monikon translatiivi | pysyviksensä | Monikon instruktiivi | pysyvin |
| Abessiivi | pysyvättä | Abessiivi | pysyvättäni |
| Abessiivi | pysyvättäsi | Abessiivi | pysyvättämme |
| Abessiivi | pysyvättänne | Abessiivi | pysyvättään |
| Abessiivi | pysyvättänsä | Monikon abessiivi | pysyvittä |
| Monikon abessiivi | pysyvittäni | Monikon abessiivi | pysyvittäsi |
| Monikon abessiivi | pysyvittämme | Monikon abessiivi | pysyvittänne |
| Monikon abessiivi | pysyvittään | Monikon abessiivi | pysyvittänsä |
| Monikon komitatiivi | pysyvine | Monikon komitatiivi | pysyvineni |
| Monikon komitatiivi | pysyvinesi | Monikon komitatiivi | pysyvinemme |
| Monikon komitatiivi | pysyvinenne | Monikon komitatiivi | pysyvineen |
| Monikon komitatiivi | pysyvinensä | Komparatiivi | pysyvämpi |
| Superlatiivi | pysyvin | Monikon akkusatiivi | pysyvät |
| Monikon akkusatiivi | pysyväni | Monikon akkusatiivi | pysyväsi |
| Monikon akkusatiivi | pysyvämme | Monikon akkusatiivi | pysyvänne |
| Monikon akkusatiivi | pysyvänsä | Akkusatiivi | pysyväni |
| Akkusatiivi | pysyväsi | Akkusatiivi | pysyvämme |
| Akkusatiivi | pysyvänne | Akkusatiivi | pysyvänsä |