| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | monitietäjät | Genetiivi | monitietäjän |
| Monikon genetiivi | monitietäjien | Partitiivi | monitietäjää |
| Monikon partitiivi | monitietäjiä | Inessiivi | monitietäjässä |
| Monikon inessiivi | monitietäjissä | Elatiivi | monitietäjästä |
| Monikon elatiivi | monitietäjistä | Illatiivi | monitietäjään |
| Monikon illatiivi | monitietäjiin | Adessiivi | monitietäjällä |
| Monikon adessiivi | monitietäjillä | Ablatiivi | monitietäjältä |
| Monikon ablatiivi | monitietäjiltä | Allatiivi | monitietäjälle |
| Monikon allatiivi | monitietäjille | Essiivi | monitietäjänä |
| Monikon essiivi | monitietäjinä | Translatiivi | monitietäjäksi |
| Monikon translatiivi | monitietäjiksi | Monikon instruktiivi | monitietäjin |
| Abessiivi | monitietäjättä | Monikon abessiivi | monitietäjittä |
| Monikon akkusatiivi | monitietäjät |