| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | ajatusvirheet | Genetiivi | ajatusvirheen |
| Monikon genetiivi | ajatusvirheiden | Monikon genetiivi | ajatusvirheitten |
| Partitiivi | ajatusvirhettä | Monikon partitiivi | ajatusvirheitä |
| Inessiivi | ajatusvirheessä | Monikon inessiivi | ajatusvirheissä |
| Elatiivi | ajatusvirheestä | Monikon elatiivi | ajatusvirheistä |
| Illatiivi | ajatusvirheeseen | Monikon illatiivi | ajatusvirheisiin |
| Monikon illatiivi | ajatusvirheihin | Adessiivi | ajatusvirheellä |
| Monikon adessiivi | ajatusvirheillä | Ablatiivi | ajatusvirheeltä |
| Monikon ablatiivi | ajatusvirheiltä | Allatiivi | ajatusvirheelle |
| Monikon allatiivi | ajatusvirheille | Essiivi | ajatusvirheenä |
| Monikon essiivi | ajatusvirheinä | Translatiivi | ajatusvirheeksi |
| Monikon translatiivi | ajatusvirheiksi | Monikon instruktiivi | ajatusvirhein |
| Abessiivi | ajatusvirheettä | Monikon abessiivi | ajatusvirheittä |
| Monikon akkusatiivi | ajatusvirheet |