| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | ácido pirúvico {m} |
| Monikko | palorypälehapot | Genetiivi | palorypälehapon |
| Monikon genetiivi | palorypälehappojen | Partitiivi | palorypälehappoa |
| Monikon partitiivi | palorypälehappoja | Inessiivi | palorypälehapossa |
| Monikon inessiivi | palorypälehapoissa | Elatiivi | palorypälehaposta |
| Monikon elatiivi | palorypälehapoista | Illatiivi | palorypälehappoon |
| Monikon illatiivi | palorypälehappoihin | Adessiivi | palorypälehapolla |
| Monikon adessiivi | palorypälehapoilla | Ablatiivi | palorypälehapolta |
| Monikon ablatiivi | palorypälehapoilta | Allatiivi | palorypälehapolle |
| Monikon allatiivi | palorypälehapoille | Essiivi | palorypälehappona |
| Monikon essiivi | palorypälehappoina | Translatiivi | palorypälehapoksi |
| Monikon translatiivi | palorypälehapoiksi | Monikon instruktiivi | palorypälehapoin |
| Abessiivi | palorypälehapotta | Monikon abessiivi | palorypälehapoitta |
| Monikon akkusatiivi | palorypälehapot |