Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka tai mikä varoittaa jostakin, erityisesti jonkin vaaroista

Esimerkit

  • varoittava esimerkki

Taivutusmuodot

MonikkovaroittavatMonikkovaroittavani
MonikkovaroittavasiMonikkovaroittavamme
MonikkovaroittavanneMonikkovaroittavansa
GenetiivivaroittavanGenetiivivaroittavani
GenetiivivaroittavasiGenetiivivaroittavamme
GenetiivivaroittavanneGenetiivivaroittavansa
Monikon genetiivivaroittavienMonikon genetiivivaroittavieni
Monikon genetiivivaroittaviesiMonikon genetiivivaroittaviemme
Monikon genetiivivaroittavienneMonikon genetiivivaroittaviensa
PartitiivivaroittavaaPartitiivivaroittavaani
PartitiivivaroittavaasiPartitiivivaroittavaamme
PartitiivivaroittavaannePartitiivivaroittavaansa
Monikon partitiivivaroittaviaMonikon partitiivivaroittaviani
Monikon partitiivivaroittaviasiMonikon partitiivivaroittaviamme
Monikon partitiivivaroittavianneMonikon partitiivivaroittaviaan
Monikon partitiivivaroittaviansaInessiivivaroittavassa
InessiivivaroittavassaniInessiivivaroittavassasi
InessiivivaroittavassammeInessiivivaroittavassanne
InessiivivaroittavassaanInessiivivaroittavassansa
Monikon inessiivivaroittavissaMonikon inessiivivaroittavissani
Monikon inessiivivaroittavissasiMonikon inessiivivaroittavissamme
Monikon inessiivivaroittavissanneMonikon inessiivivaroittavissaan
Monikon inessiivivaroittavissansaElatiivivaroittavasta
ElatiivivaroittavastaniElatiivivaroittavastasi
ElatiivivaroittavastammeElatiivivaroittavastanne
ElatiivivaroittavastaanElatiivivaroittavastansa
Monikon elatiivivaroittavistaMonikon elatiivivaroittavistani
Monikon elatiivivaroittavistasiMonikon elatiivivaroittavistamme
Monikon elatiivivaroittavistanneMonikon elatiivivaroittavistaan
Monikon elatiivivaroittavistansaIllatiivivaroittavaan
IllatiivivaroittavaaniIllatiivivaroittavaasi
IllatiivivaroittavaammeIllatiivivaroittavaanne
IllatiivivaroittavaansaMonikon illatiivivaroittaviin
Monikon illatiivivaroittaviiniMonikon illatiivivaroittaviisi
Monikon illatiivivaroittaviimmeMonikon illatiivivaroittaviinne
Monikon illatiivivaroittaviinsaAdessiivivaroittavalla
AdessiivivaroittavallaniAdessiivivaroittavallasi
AdessiivivaroittavallammeAdessiivivaroittavallanne
AdessiivivaroittavallaanAdessiivivaroittavallansa
Monikon adessiivivaroittavillaMonikon adessiivivaroittavillani
Monikon adessiivivaroittavillasiMonikon adessiivivaroittavillamme
Monikon adessiivivaroittavillanneMonikon adessiivivaroittavillaan
Monikon adessiivivaroittavillansaAblatiivivaroittavalta
AblatiivivaroittavaltaniAblatiivivaroittavaltasi
AblatiivivaroittavaltammeAblatiivivaroittavaltanne
AblatiivivaroittavaltaanAblatiivivaroittavaltansa
Monikon ablatiivivaroittaviltaMonikon ablatiivivaroittaviltani
Monikon ablatiivivaroittaviltasiMonikon ablatiivivaroittaviltamme
Monikon ablatiivivaroittaviltanneMonikon ablatiivivaroittaviltaan
Monikon ablatiivivaroittaviltansaAllatiivivaroittavalle
AllatiivivaroittavalleniAllatiivivaroittavallesi
AllatiivivaroittavallemmeAllatiivivaroittavallenne
AllatiivivaroittavalleenAllatiivivaroittavallensa
Monikon allatiivivaroittavilleMonikon allatiivivaroittavilleni
Monikon allatiivivaroittavillesiMonikon allatiivivaroittavillemme
Monikon allatiivivaroittavillenneMonikon allatiivivaroittavilleen
Monikon allatiivivaroittavillensaEssiivivaroittavana
EssiivivaroittavananiEssiivivaroittavanasi
EssiivivaroittavanammeEssiivivaroittavananne
EssiivivaroittavanaanEssiivivaroittavanansa
Monikon essiivivaroittavinaMonikon essiivivaroittavinani
Monikon essiivivaroittavinasiMonikon essiivivaroittavinamme
Monikon essiivivaroittavinanneMonikon essiivivaroittavinaan
Monikon essiivivaroittavinansaTranslatiivivaroittavaksi
TranslatiivivaroittavakseniTranslatiivivaroittavaksesi
TranslatiivivaroittavaksemmeTranslatiivivaroittavaksenne
TranslatiivivaroittavakseenTranslatiivivaroittavaksensa
Monikon translatiivivaroittaviksiMonikon translatiivivaroittavikseni
Monikon translatiivivaroittaviksesiMonikon translatiivivaroittaviksemme
Monikon translatiivivaroittaviksenneMonikon translatiivivaroittavikseen
Monikon translatiivivaroittaviksensaMonikon instruktiivivaroittavin
AbessiivivaroittavattaAbessiivivaroittavattani
AbessiivivaroittavattasiAbessiivivaroittavattamme
AbessiivivaroittavattanneAbessiivivaroittavattaan
AbessiivivaroittavattansaMonikon abessiivivaroittavitta
Monikon abessiivivaroittavittaniMonikon abessiivivaroittavittasi
Monikon abessiivivaroittavittammeMonikon abessiivivaroittavittanne
Monikon abessiivivaroittavittaanMonikon abessiivivaroittavittansa
Monikon komitatiivivaroittavineMonikon komitatiivivaroittavineni
Monikon komitatiivivaroittavinesiMonikon komitatiivivaroittavinemme
Monikon komitatiivivaroittavinenneMonikon komitatiivivaroittavineen
Monikon komitatiivivaroittavinensaMonikon akkusatiivivaroittavat
Monikon akkusatiivivaroittavaniMonikon akkusatiivivaroittavasi
Monikon akkusatiivivaroittavammeMonikon akkusatiivivaroittavanne
Monikon akkusatiivivaroittavansaAkkusatiivivaroittavani
AkkusatiivivaroittavasiAkkusatiivivaroittavamme
AkkusatiivivaroittavanneAkkusatiivivaroittavansa