| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | karhukoirat | Genetiivi | karhukoiran |
| Monikon genetiivi | karhukoirien | Partitiivi | karhukoiraa |
| Monikon partitiivi | karhukoiria | Inessiivi | karhukoirassa |
| Monikon inessiivi | karhukoirissa | Elatiivi | karhukoirasta |
| Monikon elatiivi | karhukoirista | Illatiivi | karhukoiraan |
| Monikon illatiivi | karhukoiriin | Adessiivi | karhukoiralla |
| Monikon adessiivi | karhukoirilla | Ablatiivi | karhukoiralta |
| Monikon ablatiivi | karhukoirilta | Allatiivi | karhukoiralle |
| Monikon allatiivi | karhukoirille | Essiivi | karhukoirana |
| Monikon essiivi | karhukoirina | Translatiivi | karhukoiraksi |
| Monikon translatiivi | karhukoiriksi | Monikon instruktiivi | karhukoirin |
| Abessiivi | karhukoiratta | Monikon abessiivi | karhukoiritta |
| Monikon akkusatiivi | karhukoirat |