| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | parlamentaarikot | Genetiivi | parlamentaarikon |
| Monikon genetiivi | parlamentaarikkojen | Monikon genetiivi | parlamentaarikoiden |
| Monikon genetiivi | parlamentaarikoitten | Partitiivi | parlamentaarikkoa |
| Monikon partitiivi | parlamentaarikkoja | Monikon partitiivi | parlamentaarikoita |
| Inessiivi | parlamentaarikossa | Monikon inessiivi | parlamentaarikoissa |
| Elatiivi | parlamentaarikosta | Monikon elatiivi | parlamentaarikoista |
| Illatiivi | parlamentaarikkoon | Monikon illatiivi | parlamentaarikkoihin |
| Monikon illatiivi | parlamentaarikoihin | Adessiivi | parlamentaarikolla |
| Monikon adessiivi | parlamentaarikoilla | Ablatiivi | parlamentaarikolta |
| Monikon ablatiivi | parlamentaarikoilta | Allatiivi | parlamentaarikolle |
| Monikon allatiivi | parlamentaarikoille | Essiivi | parlamentaarikkona |
| Monikon essiivi | parlamentaarikkoina | Translatiivi | parlamentaarikoksi |
| Monikon translatiivi | parlamentaarikoiksi | Monikon instruktiivi | parlamentaarikoin |
| Abessiivi | parlamentaarikotta | Monikon abessiivi | parlamentaarikoitta |
| Monikon akkusatiivi | parlamentaarikot |