Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
1.
ウズベク (uzubeku)

Määritelmät

Adjektiivit

  1. Uzbekistanista peräisin oleva tai Uzbekistaniin liittyvä.

Substantiivit

  1. Pysyvästi Uzbekistanissa asuva henkilö.
  2. Uzbekistanin kansalainen.
  3. Syntyperältään uzbekistanilainen.

Taivutusmuodot

MonikkouzbekistanilaisetMonikkouzbekistanilaiseni
MonikkouzbekistanilaisesiMonikkouzbekistanilaisemme
MonikkouzbekistanilaisenneMonikkouzbekistanilaisensa
GenetiiviuzbekistanilaisenGenetiiviuzbekistanilaiseni
GenetiiviuzbekistanilaisesiGenetiiviuzbekistanilaisemme
GenetiiviuzbekistanilaisenneGenetiiviuzbekistanilaisensa
Monikon genetiiviuzbekistanilaistenMonikon genetiiviuzbekistanilaisien
Monikon genetiiviuzbekistanilaisteniMonikon genetiiviuzbekistanilaisieni
Monikon genetiiviuzbekistanilaistesiMonikon genetiiviuzbekistanilaisiesi
Monikon genetiiviuzbekistanilaistemmeMonikon genetiiviuzbekistanilaisiemme
Monikon genetiiviuzbekistanilaistenneMonikon genetiiviuzbekistanilaisienne
Monikon genetiiviuzbekistanilaistensaMonikon genetiiviuzbekistanilaisiensa
PartitiiviuzbekistanilaistaPartitiiviuzbekistanilaistani
PartitiiviuzbekistanilaistasiPartitiiviuzbekistanilaistamme
PartitiiviuzbekistanilaistannePartitiiviuzbekistanilaistaan
PartitiiviuzbekistanilaistansaMonikon partitiiviuzbekistanilaisia
Monikon partitiiviuzbekistanilaisianiMonikon partitiiviuzbekistanilaisiasi
Monikon partitiiviuzbekistanilaisiammeMonikon partitiiviuzbekistanilaisianne
Monikon partitiiviuzbekistanilaisiaanMonikon partitiiviuzbekistanilaisiansa
InessiiviuzbekistanilaisessaInessiiviuzbekistanilaisessani
InessiiviuzbekistanilaisessasiInessiiviuzbekistanilaisessamme
InessiiviuzbekistanilaisessanneInessiiviuzbekistanilaisessaan
InessiiviuzbekistanilaisessansaMonikon inessiiviuzbekistanilaisissa
Monikon inessiiviuzbekistanilaisissaniMonikon inessiiviuzbekistanilaisissasi
Monikon inessiiviuzbekistanilaisissammeMonikon inessiiviuzbekistanilaisissanne
Monikon inessiiviuzbekistanilaisissaanMonikon inessiiviuzbekistanilaisissansa
ElatiiviuzbekistanilaisestaElatiiviuzbekistanilaisestani
ElatiiviuzbekistanilaisestasiElatiiviuzbekistanilaisestamme
ElatiiviuzbekistanilaisestanneElatiiviuzbekistanilaisestaan
ElatiiviuzbekistanilaisestansaMonikon elatiiviuzbekistanilaisista
Monikon elatiiviuzbekistanilaisistaniMonikon elatiiviuzbekistanilaisistasi
Monikon elatiiviuzbekistanilaisistammeMonikon elatiiviuzbekistanilaisistanne
Monikon elatiiviuzbekistanilaisistaanMonikon elatiiviuzbekistanilaisistansa
IllatiiviuzbekistanilaiseenIllatiiviuzbekistanilaiseeni
IllatiiviuzbekistanilaiseesiIllatiiviuzbekistanilaiseemme
IllatiiviuzbekistanilaiseenneIllatiiviuzbekistanilaiseensa
Monikon illatiiviuzbekistanilaisiinMonikon illatiiviuzbekistanilaisiini
Monikon illatiiviuzbekistanilaisiisiMonikon illatiiviuzbekistanilaisiimme
Monikon illatiiviuzbekistanilaisiinneMonikon illatiiviuzbekistanilaisiinsa
AdessiiviuzbekistanilaisellaAdessiiviuzbekistanilaisellani
AdessiiviuzbekistanilaisellasiAdessiiviuzbekistanilaisellamme
AdessiiviuzbekistanilaisellanneAdessiiviuzbekistanilaisellaan
AdessiiviuzbekistanilaisellansaMonikon adessiiviuzbekistanilaisilla
Monikon adessiiviuzbekistanilaisillaniMonikon adessiiviuzbekistanilaisillasi
Monikon adessiiviuzbekistanilaisillammeMonikon adessiiviuzbekistanilaisillanne
Monikon adessiiviuzbekistanilaisillaanMonikon adessiiviuzbekistanilaisillansa
AblatiiviuzbekistanilaiseltaAblatiiviuzbekistanilaiseltani
AblatiiviuzbekistanilaiseltasiAblatiiviuzbekistanilaiseltamme
AblatiiviuzbekistanilaiseltanneAblatiiviuzbekistanilaiseltaan
AblatiiviuzbekistanilaiseltansaMonikon ablatiiviuzbekistanilaisilta
Monikon ablatiiviuzbekistanilaisiltaniMonikon ablatiiviuzbekistanilaisiltasi
Monikon ablatiiviuzbekistanilaisiltammeMonikon ablatiiviuzbekistanilaisiltanne
Monikon ablatiiviuzbekistanilaisiltaanMonikon ablatiiviuzbekistanilaisiltansa
AllatiiviuzbekistanilaiselleAllatiiviuzbekistanilaiselleni
AllatiiviuzbekistanilaisellesiAllatiiviuzbekistanilaisellemme
AllatiiviuzbekistanilaisellenneAllatiiviuzbekistanilaiselleen
AllatiiviuzbekistanilaisellensaMonikon allatiiviuzbekistanilaisille
Monikon allatiiviuzbekistanilaisilleniMonikon allatiiviuzbekistanilaisillesi
Monikon allatiiviuzbekistanilaisillemmeMonikon allatiiviuzbekistanilaisillenne
Monikon allatiiviuzbekistanilaisilleenMonikon allatiiviuzbekistanilaisillensa
EssiiviuzbekistanilaisenaEssiiviuzbekistanilaisenani
EssiiviuzbekistanilaisenasiEssiiviuzbekistanilaisenamme
EssiiviuzbekistanilaisenanneEssiiviuzbekistanilaisenaan
EssiiviuzbekistanilaisenansaMonikon essiiviuzbekistanilaisina
Monikon essiiviuzbekistanilaisinaniMonikon essiiviuzbekistanilaisinasi
Monikon essiiviuzbekistanilaisinammeMonikon essiiviuzbekistanilaisinanne
Monikon essiiviuzbekistanilaisinaanMonikon essiiviuzbekistanilaisinansa
TranslatiiviuzbekistanilaiseksiTranslatiiviuzbekistanilaisekseni
TranslatiiviuzbekistanilaiseksesiTranslatiiviuzbekistanilaiseksemme
TranslatiiviuzbekistanilaiseksenneTranslatiiviuzbekistanilaisekseen
TranslatiiviuzbekistanilaiseksensaMonikon translatiiviuzbekistanilaisiksi
Monikon translatiiviuzbekistanilaisikseniMonikon translatiiviuzbekistanilaisiksesi
Monikon translatiiviuzbekistanilaisiksemmeMonikon translatiiviuzbekistanilaisiksenne
Monikon translatiiviuzbekistanilaisikseenMonikon translatiiviuzbekistanilaisiksensa
Monikon instruktiiviuzbekistanilaisinAbessiiviuzbekistanilaisetta
AbessiiviuzbekistanilaisettaniAbessiiviuzbekistanilaisettasi
AbessiiviuzbekistanilaisettammeAbessiiviuzbekistanilaisettanne
AbessiiviuzbekistanilaisettaanAbessiiviuzbekistanilaisettansa
Monikon abessiiviuzbekistanilaisittaMonikon abessiiviuzbekistanilaisittani
Monikon abessiiviuzbekistanilaisittasiMonikon abessiiviuzbekistanilaisittamme
Monikon abessiiviuzbekistanilaisittanneMonikon abessiiviuzbekistanilaisittaan
Monikon abessiiviuzbekistanilaisittansaMonikon komitatiiviuzbekistanilaisine
Monikon komitatiiviuzbekistanilaisineniMonikon komitatiiviuzbekistanilaisinesi
Monikon komitatiiviuzbekistanilaisinemmeMonikon komitatiiviuzbekistanilaisinenne
Monikon komitatiiviuzbekistanilaisineenMonikon komitatiiviuzbekistanilaisinensa
Monikon akkusatiiviuzbekistanilaisetMonikon akkusatiiviuzbekistanilaiseni
Monikon akkusatiiviuzbekistanilaisesiMonikon akkusatiiviuzbekistanilaisemme
Monikon akkusatiiviuzbekistanilaisenneMonikon akkusatiiviuzbekistanilaisensa
AkkusatiiviuzbekistanilaiseniAkkusatiiviuzbekistanilaisesi
AkkusatiiviuzbekistanilaisemmeAkkusatiiviuzbekistanilaisenne
Akkusatiiviuzbekistanilaisensa