| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | ||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | poimuunnun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | poimuunnut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | poimuuntuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | poimuunnumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | poimuunnutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | poimuuntuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | poimuunnuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | poimuunnuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | poimuuntui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | poimuunnuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | poimuunnuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | poimuuntuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | poimuuntuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | poimuuntuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | poimuuntuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | poimuuntuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | poimuuntuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | poimuuntuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | poimuunnu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | poimuuntukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | poimuuntukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | poimuuntukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | poimuuntukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | poimuuntunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | poimuuntunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | poimuuntunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | poimuuntunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | poimuuntunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | poimuuntunevat |