| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | paahdun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | paahdut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | paahtuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | paahdumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | paahdutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | paahtuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | paahduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | paahduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | paahtui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | paahduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | paahduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | paahtuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | paahtuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | paahtuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | paahtuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | paahtuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | paahtuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | paahtuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | paahdu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | paahtukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | paahtukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | paahtukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | paahtukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | paahtunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | paahtunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | paahtunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | paahtunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | paahtunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | paahtunevat | | |