| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Muut/tuntemattomat | |
| 3. | |
| Monikko | vaihtuvat | Monikko | vaihtuvani |
| Monikko | vaihtuvasi | Monikko | vaihtuvamme |
| Monikko | vaihtuvanne | Monikko | vaihtuvansa |
| Genetiivi | vaihtuvan | Genetiivi | vaihtuvani |
| Genetiivi | vaihtuvasi | Genetiivi | vaihtuvamme |
| Genetiivi | vaihtuvanne | Genetiivi | vaihtuvansa |
| Monikon genetiivi | vaihtuvien | Monikon genetiivi | vaihtuvieni |
| Monikon genetiivi | vaihtuviesi | Monikon genetiivi | vaihtuviemme |
| Monikon genetiivi | vaihtuvienne | Monikon genetiivi | vaihtuviensa |
| Partitiivi | vaihtuvaa | Partitiivi | vaihtuvaani |
| Partitiivi | vaihtuvaasi | Partitiivi | vaihtuvaamme |
| Partitiivi | vaihtuvaanne | Partitiivi | vaihtuvaansa |
| Monikon partitiivi | vaihtuvia | Monikon partitiivi | vaihtuviani |
| Monikon partitiivi | vaihtuviasi | Monikon partitiivi | vaihtuviamme |
| Monikon partitiivi | vaihtuvianne | Monikon partitiivi | vaihtuviaan |
| Monikon partitiivi | vaihtuviansa | Inessiivi | vaihtuvassa |
| Inessiivi | vaihtuvassani | Inessiivi | vaihtuvassasi |
| Inessiivi | vaihtuvassamme | Inessiivi | vaihtuvassanne |
| Inessiivi | vaihtuvassaan | Inessiivi | vaihtuvassansa |
| Monikon inessiivi | vaihtuvissa | Monikon inessiivi | vaihtuvissani |
| Monikon inessiivi | vaihtuvissasi | Monikon inessiivi | vaihtuvissamme |
| Monikon inessiivi | vaihtuvissanne | Monikon inessiivi | vaihtuvissaan |
| Monikon inessiivi | vaihtuvissansa | Elatiivi | vaihtuvasta |
| Elatiivi | vaihtuvastani | Elatiivi | vaihtuvastasi |
| Elatiivi | vaihtuvastamme | Elatiivi | vaihtuvastanne |
| Elatiivi | vaihtuvastaan | Elatiivi | vaihtuvastansa |
| Monikon elatiivi | vaihtuvista | Monikon elatiivi | vaihtuvistani |
| Monikon elatiivi | vaihtuvistasi | Monikon elatiivi | vaihtuvistamme |
| Monikon elatiivi | vaihtuvistanne | Monikon elatiivi | vaihtuvistaan |
| Monikon elatiivi | vaihtuvistansa | Illatiivi | vaihtuvaan |
| Illatiivi | vaihtuvaani | Illatiivi | vaihtuvaasi |
| Illatiivi | vaihtuvaamme | Illatiivi | vaihtuvaanne |
| Illatiivi | vaihtuvaansa | Monikon illatiivi | vaihtuviin |
| Monikon illatiivi | vaihtuviini | Monikon illatiivi | vaihtuviisi |
| Monikon illatiivi | vaihtuviimme | Monikon illatiivi | vaihtuviinne |
| Monikon illatiivi | vaihtuviinsa | Adessiivi | vaihtuvalla |
| Adessiivi | vaihtuvallani | Adessiivi | vaihtuvallasi |
| Adessiivi | vaihtuvallamme | Adessiivi | vaihtuvallanne |
| Adessiivi | vaihtuvallaan | Adessiivi | vaihtuvallansa |
| Monikon adessiivi | vaihtuvilla | Monikon adessiivi | vaihtuvillani |
| Monikon adessiivi | vaihtuvillasi | Monikon adessiivi | vaihtuvillamme |
| Monikon adessiivi | vaihtuvillanne | Monikon adessiivi | vaihtuvillaan |
| Monikon adessiivi | vaihtuvillansa | Ablatiivi | vaihtuvalta |
| Ablatiivi | vaihtuvaltani | Ablatiivi | vaihtuvaltasi |
| Ablatiivi | vaihtuvaltamme | Ablatiivi | vaihtuvaltanne |
| Ablatiivi | vaihtuvaltaan | Ablatiivi | vaihtuvaltansa |
| Monikon ablatiivi | vaihtuvilta | Monikon ablatiivi | vaihtuviltani |
| Monikon ablatiivi | vaihtuviltasi | Monikon ablatiivi | vaihtuviltamme |
| Monikon ablatiivi | vaihtuviltanne | Monikon ablatiivi | vaihtuviltaan |
| Monikon ablatiivi | vaihtuviltansa | Allatiivi | vaihtuvalle |
| Allatiivi | vaihtuvalleni | Allatiivi | vaihtuvallesi |
| Allatiivi | vaihtuvallemme | Allatiivi | vaihtuvallenne |
| Allatiivi | vaihtuvalleen | Allatiivi | vaihtuvallensa |
| Monikon allatiivi | vaihtuville | Monikon allatiivi | vaihtuvilleni |
| Monikon allatiivi | vaihtuvillesi | Monikon allatiivi | vaihtuvillemme |
| Monikon allatiivi | vaihtuvillenne | Monikon allatiivi | vaihtuvilleen |
| Monikon allatiivi | vaihtuvillensa | Essiivi | vaihtuvana |
| Essiivi | vaihtuvanani | Essiivi | vaihtuvanasi |
| Essiivi | vaihtuvanamme | Essiivi | vaihtuvananne |
| Essiivi | vaihtuvanaan | Essiivi | vaihtuvanansa |
| Monikon essiivi | vaihtuvina | Monikon essiivi | vaihtuvinani |
| Monikon essiivi | vaihtuvinasi | Monikon essiivi | vaihtuvinamme |
| Monikon essiivi | vaihtuvinanne | Monikon essiivi | vaihtuvinaan |
| Monikon essiivi | vaihtuvinansa | Translatiivi | vaihtuvaksi |
| Translatiivi | vaihtuvakseni | Translatiivi | vaihtuvaksesi |
| Translatiivi | vaihtuvaksemme | Translatiivi | vaihtuvaksenne |
| Translatiivi | vaihtuvakseen | Translatiivi | vaihtuvaksensa |
| Monikon translatiivi | vaihtuviksi | Monikon translatiivi | vaihtuvikseni |
| Monikon translatiivi | vaihtuviksesi | Monikon translatiivi | vaihtuviksemme |
| Monikon translatiivi | vaihtuviksenne | Monikon translatiivi | vaihtuvikseen |
| Monikon translatiivi | vaihtuviksensa | Monikon instruktiivi | vaihtuvin |
| Abessiivi | vaihtuvatta | Abessiivi | vaihtuvattani |
| Abessiivi | vaihtuvattasi | Abessiivi | vaihtuvattamme |
| Abessiivi | vaihtuvattanne | Abessiivi | vaihtuvattaan |
| Abessiivi | vaihtuvattansa | Monikon abessiivi | vaihtuvitta |
| Monikon abessiivi | vaihtuvittani | Monikon abessiivi | vaihtuvittasi |
| Monikon abessiivi | vaihtuvittamme | Monikon abessiivi | vaihtuvittanne |
| Monikon abessiivi | vaihtuvittaan | Monikon abessiivi | vaihtuvittansa |
| Monikon komitatiivi | vaihtuvine | Monikon komitatiivi | vaihtuvineni |
| Monikon komitatiivi | vaihtuvinesi | Monikon komitatiivi | vaihtuvinemme |
| Monikon komitatiivi | vaihtuvinenne | Monikon komitatiivi | vaihtuvineen |
| Monikon komitatiivi | vaihtuvinensa | Monikon akkusatiivi | vaihtuvat |
| Monikon akkusatiivi | vaihtuvani | Monikon akkusatiivi | vaihtuvasi |
| Monikon akkusatiivi | vaihtuvamme | Monikon akkusatiivi | vaihtuvanne |
| Monikon akkusatiivi | vaihtuvansa | Akkusatiivi | vaihtuvani |
| Akkusatiivi | vaihtuvasi | Akkusatiivi | vaihtuvamme |
| Akkusatiivi | vaihtuvanne | Akkusatiivi | vaihtuvansa |