| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | housuhameet | Genetiivi | housuhameen |
| Monikon genetiivi | housuhameiden | Monikon genetiivi | housuhameitten |
| Partitiivi | housuhametta | Monikon partitiivi | housuhameita |
| Inessiivi | housuhameessa | Monikon inessiivi | housuhameissa |
| Elatiivi | housuhameesta | Monikon elatiivi | housuhameista |
| Illatiivi | housuhameeseen | Monikon illatiivi | housuhameisiin |
| Monikon illatiivi | housuhameihin | Adessiivi | housuhameella |
| Monikon adessiivi | housuhameilla | Ablatiivi | housuhameelta |
| Monikon ablatiivi | housuhameilta | Allatiivi | housuhameelle |
| Monikon allatiivi | housuhameille | Essiivi | housuhameena |
| Monikon essiivi | housuhameina | Translatiivi | housuhameeksi |
| Monikon translatiivi | housuhameiksi | Monikon instruktiivi | housuhamein |
| Abessiivi | housuhameetta | Monikon abessiivi | housuhameitta |
| Monikon akkusatiivi | housuhameet |