| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | islander |
| espanja | insular, isleño, isleña |
| esperanto | insulano, insulanino |
| hollanti | eilander, eilandbewoner |
| italia | isolano |
| japani | 島民 (tōmin) |
| kreikka | νησιώτης (nisiótis), νησιώτισσα (nisiótissa) |
| portugali | ilhéu |
| puola | wyspiarz |
| ranska | îlien, insulaire, îlienne, habitant d'une île, habitante d'une île, habitant de l'île, habitante de l'île |
| ruotsi | öbo |
| saksa | Insulaner, Inselbewohner, Insulanerin, Inselbewohnerin |
| tanska | øbo, øboer |
| turkki | adalı |
| tšekki | ostrovan |
| venäjä | островной (ostrovnoi), островитя́нин (ostrovitjánin), островитя́нка (ostrovitjánka) |
| Monikko | saarelaiset | Genetiivi | saarelaisen |
| Monikon genetiivi | saarelaisten | Monikon genetiivi | saarelaisien |
| Partitiivi | saarelaista | Monikon partitiivi | saarelaisia |
| Inessiivi | saarelaisessa | Monikon inessiivi | saarelaisissa |
| Elatiivi | saarelaisesta | Monikon elatiivi | saarelaisista |
| Illatiivi | saarelaiseen | Monikon illatiivi | saarelaisiin |
| Adessiivi | saarelaisella | Monikon adessiivi | saarelaisilla |
| Ablatiivi | saarelaiselta | Monikon ablatiivi | saarelaisilta |
| Allatiivi | saarelaiselle | Monikon allatiivi | saarelaisille |
| Essiivi | saarelaisena | Monikon essiivi | saarelaisina |
| Translatiivi | saarelaiseksi | Monikon translatiivi | saarelaisiksi |
| Monikon instruktiivi | saarelaisin | Abessiivi | saarelaisetta |
| Monikon abessiivi | saarelaisitta | Monikon akkusatiivi | saarelaiset |