| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | garveri |
| Monikko | nahkurinverstaat | Genetiivi | nahkurinverstaan |
| Monikon genetiivi | nahkurinverstaiden | Monikon genetiivi | nahkurinverstaitten |
| Partitiivi | nahkurinverstasta | Monikon partitiivi | nahkurinverstaita |
| Inessiivi | nahkurinverstaassa | Monikon inessiivi | nahkurinverstaissa |
| Elatiivi | nahkurinverstaasta | Monikon elatiivi | nahkurinverstaista |
| Illatiivi | nahkurinverstaaseen | Monikon illatiivi | nahkurinverstaisiin |
| Adessiivi | nahkurinverstaalla | Monikon adessiivi | nahkurinverstailla |
| Ablatiivi | nahkurinverstaalta | Monikon ablatiivi | nahkurinverstailta |
| Allatiivi | nahkurinverstaalle | Monikon allatiivi | nahkurinverstaille |
| Essiivi | nahkurinverstaana | Monikon essiivi | nahkurinverstaina |
| Translatiivi | nahkurinverstaaksi | Monikon translatiivi | nahkurinverstaiksi |
| Monikon instruktiivi | nahkurinverstain | Abessiivi | nahkurinverstaatta |
| Monikon abessiivi | nahkurinverstaitta | Monikon akkusatiivi | nahkurinverstaat |