| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | matrum |
| Monikko | ruokahuoneet | Genetiivi | ruokahuoneen |
| Monikon genetiivi | ruokahuoneiden | Monikon genetiivi | ruokahuoneitten |
| Partitiivi | ruokahuonetta | Monikon partitiivi | ruokahuoneita |
| Inessiivi | ruokahuoneessa | Monikon inessiivi | ruokahuoneissa |
| Elatiivi | ruokahuoneesta | Monikon elatiivi | ruokahuoneista |
| Illatiivi | ruokahuoneeseen | Monikon illatiivi | ruokahuoneisiin |
| Monikon illatiivi | ruokahuoneihin | Adessiivi | ruokahuoneella |
| Monikon adessiivi | ruokahuoneilla | Ablatiivi | ruokahuoneelta |
| Monikon ablatiivi | ruokahuoneilta | Allatiivi | ruokahuoneelle |
| Monikon allatiivi | ruokahuoneille | Essiivi | ruokahuoneena |
| Monikon essiivi | ruokahuoneina | Translatiivi | ruokahuoneeksi |
| Monikon translatiivi | ruokahuoneiksi | Monikon instruktiivi | ruokahuonein |
| Abessiivi | ruokahuoneetta | Monikon abessiivi | ruokahuoneitta |
| Monikon akkusatiivi | ruokahuoneet |