| Monikko | ruokakunnat | Genetiivi | ruokakunnan |
| Monikon genetiivi | ruokakuntien | Partitiivi | ruokakuntaa |
| Monikon partitiivi | ruokakuntia | Inessiivi | ruokakunnassa |
| Monikon inessiivi | ruokakunnissa | Elatiivi | ruokakunnasta |
| Monikon elatiivi | ruokakunnista | Illatiivi | ruokakuntaan |
| Monikon illatiivi | ruokakuntiin | Adessiivi | ruokakunnalla |
| Monikon adessiivi | ruokakunnilla | Ablatiivi | ruokakunnalta |
| Monikon ablatiivi | ruokakunnilta | Allatiivi | ruokakunnalle |
| Monikon allatiivi | ruokakunnille | Essiivi | ruokakuntana |
| Monikon essiivi | ruokakuntina | Translatiivi | ruokakunnaksi |
| Monikon translatiivi | ruokakunniksi | Monikon instruktiivi | ruokakunnin |
| Abessiivi | ruokakunnatta | Monikon abessiivi | ruokakunnitta |
| Monikon akkusatiivi | ruokakunnat |