Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
saksarichtig

Määritelmät

Adjektiivi

  1. oikeantyyppinen; dogmin mukainen, sopiva, moraalisesti oikea; sellainen, johon on tottunut; omia ajatuksia tai ajattelutapoja vastaava, odotuksia vastaava

Taivutusmuodot

MonikkooikeanlaisetMonikkooikeanlaiseni
MonikkooikeanlaisesiMonikkooikeanlaisemme
MonikkooikeanlaisenneMonikkooikeanlaisensa
GenetiivioikeanlaisenGenetiivioikeanlaiseni
GenetiivioikeanlaisesiGenetiivioikeanlaisemme
GenetiivioikeanlaisenneGenetiivioikeanlaisensa
Monikon genetiivioikeanlaistenMonikon genetiivioikeanlaisien
Monikon genetiivioikeanlaisteniMonikon genetiivioikeanlaisieni
Monikon genetiivioikeanlaistesiMonikon genetiivioikeanlaisiesi
Monikon genetiivioikeanlaistemmeMonikon genetiivioikeanlaisiemme
Monikon genetiivioikeanlaistenneMonikon genetiivioikeanlaisienne
Monikon genetiivioikeanlaistensaMonikon genetiivioikeanlaisiensa
PartitiivioikeanlaistaPartitiivioikeanlaistani
PartitiivioikeanlaistasiPartitiivioikeanlaistamme
PartitiivioikeanlaistannePartitiivioikeanlaistaan
PartitiivioikeanlaistansaMonikon partitiivioikeanlaisia
Monikon partitiivioikeanlaisianiMonikon partitiivioikeanlaisiasi
Monikon partitiivioikeanlaisiammeMonikon partitiivioikeanlaisianne
Monikon partitiivioikeanlaisiaanMonikon partitiivioikeanlaisiansa
InessiivioikeanlaisessaInessiivioikeanlaisessani
InessiivioikeanlaisessasiInessiivioikeanlaisessamme
InessiivioikeanlaisessanneInessiivioikeanlaisessaan
InessiivioikeanlaisessansaMonikon inessiivioikeanlaisissa
Monikon inessiivioikeanlaisissaniMonikon inessiivioikeanlaisissasi
Monikon inessiivioikeanlaisissammeMonikon inessiivioikeanlaisissanne
Monikon inessiivioikeanlaisissaanMonikon inessiivioikeanlaisissansa
ElatiivioikeanlaisestaElatiivioikeanlaisestani
ElatiivioikeanlaisestasiElatiivioikeanlaisestamme
ElatiivioikeanlaisestanneElatiivioikeanlaisestaan
ElatiivioikeanlaisestansaMonikon elatiivioikeanlaisista
Monikon elatiivioikeanlaisistaniMonikon elatiivioikeanlaisistasi
Monikon elatiivioikeanlaisistammeMonikon elatiivioikeanlaisistanne
Monikon elatiivioikeanlaisistaanMonikon elatiivioikeanlaisistansa
IllatiivioikeanlaiseenIllatiivioikeanlaiseeni
IllatiivioikeanlaiseesiIllatiivioikeanlaiseemme
IllatiivioikeanlaiseenneIllatiivioikeanlaiseensa
Monikon illatiivioikeanlaisiinMonikon illatiivioikeanlaisiini
Monikon illatiivioikeanlaisiisiMonikon illatiivioikeanlaisiimme
Monikon illatiivioikeanlaisiinneMonikon illatiivioikeanlaisiinsa
AdessiivioikeanlaisellaAdessiivioikeanlaisellani
AdessiivioikeanlaisellasiAdessiivioikeanlaisellamme
AdessiivioikeanlaisellanneAdessiivioikeanlaisellaan
AdessiivioikeanlaisellansaMonikon adessiivioikeanlaisilla
Monikon adessiivioikeanlaisillaniMonikon adessiivioikeanlaisillasi
Monikon adessiivioikeanlaisillammeMonikon adessiivioikeanlaisillanne
Monikon adessiivioikeanlaisillaanMonikon adessiivioikeanlaisillansa
AblatiivioikeanlaiseltaAblatiivioikeanlaiseltani
AblatiivioikeanlaiseltasiAblatiivioikeanlaiseltamme
AblatiivioikeanlaiseltanneAblatiivioikeanlaiseltaan
AblatiivioikeanlaiseltansaMonikon ablatiivioikeanlaisilta
Monikon ablatiivioikeanlaisiltaniMonikon ablatiivioikeanlaisiltasi
Monikon ablatiivioikeanlaisiltammeMonikon ablatiivioikeanlaisiltanne
Monikon ablatiivioikeanlaisiltaanMonikon ablatiivioikeanlaisiltansa
AllatiivioikeanlaiselleAllatiivioikeanlaiselleni
AllatiivioikeanlaisellesiAllatiivioikeanlaisellemme
AllatiivioikeanlaisellenneAllatiivioikeanlaiselleen
AllatiivioikeanlaisellensaMonikon allatiivioikeanlaisille
Monikon allatiivioikeanlaisilleniMonikon allatiivioikeanlaisillesi
Monikon allatiivioikeanlaisillemmeMonikon allatiivioikeanlaisillenne
Monikon allatiivioikeanlaisilleenMonikon allatiivioikeanlaisillensa
EssiivioikeanlaisenaEssiivioikeanlaisenani
EssiivioikeanlaisenasiEssiivioikeanlaisenamme
EssiivioikeanlaisenanneEssiivioikeanlaisenaan
EssiivioikeanlaisenansaMonikon essiivioikeanlaisina
Monikon essiivioikeanlaisinaniMonikon essiivioikeanlaisinasi
Monikon essiivioikeanlaisinammeMonikon essiivioikeanlaisinanne
Monikon essiivioikeanlaisinaanMonikon essiivioikeanlaisinansa
TranslatiivioikeanlaiseksiTranslatiivioikeanlaisekseni
TranslatiivioikeanlaiseksesiTranslatiivioikeanlaiseksemme
TranslatiivioikeanlaiseksenneTranslatiivioikeanlaisekseen
TranslatiivioikeanlaiseksensaMonikon translatiivioikeanlaisiksi
Monikon translatiivioikeanlaisikseniMonikon translatiivioikeanlaisiksesi
Monikon translatiivioikeanlaisiksemmeMonikon translatiivioikeanlaisiksenne
Monikon translatiivioikeanlaisikseenMonikon translatiivioikeanlaisiksensa
Monikon instruktiivioikeanlaisinAbessiivioikeanlaisetta
AbessiivioikeanlaisettaniAbessiivioikeanlaisettasi
AbessiivioikeanlaisettammeAbessiivioikeanlaisettanne
AbessiivioikeanlaisettaanAbessiivioikeanlaisettansa
Monikon abessiivioikeanlaisittaMonikon abessiivioikeanlaisittani
Monikon abessiivioikeanlaisittasiMonikon abessiivioikeanlaisittamme
Monikon abessiivioikeanlaisittanneMonikon abessiivioikeanlaisittaan
Monikon abessiivioikeanlaisittansaMonikon komitatiivioikeanlaisine
Monikon komitatiivioikeanlaisineniMonikon komitatiivioikeanlaisinesi
Monikon komitatiivioikeanlaisinemmeMonikon komitatiivioikeanlaisinenne
Monikon komitatiivioikeanlaisineenMonikon komitatiivioikeanlaisinensa
Monikon akkusatiivioikeanlaisetMonikon akkusatiivioikeanlaiseni
Monikon akkusatiivioikeanlaisesiMonikon akkusatiivioikeanlaisemme
Monikon akkusatiivioikeanlaisenneMonikon akkusatiivioikeanlaisensa
AkkusatiivioikeanlaiseniAkkusatiivioikeanlaisesi
AkkusatiivioikeanlaisemmeAkkusatiivioikeanlaisenne
Akkusatiivioikeanlaisensa