Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.
3.
4.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa sekoittuu useita kulttuureja samassa tilassa; sellainen, jossa ei ole vain yhtä kulttuuria

Taivutusmuodot

MonikkomonikulttuurisetMonikkomonikulttuuriseni
MonikkomonikulttuurisesiMonikkomonikulttuurisemme
MonikkomonikulttuurisenneMonikkomonikulttuurisensa
GenetiivimonikulttuurisenGenetiivimonikulttuuriseni
GenetiivimonikulttuurisesiGenetiivimonikulttuurisemme
GenetiivimonikulttuurisenneGenetiivimonikulttuurisensa
Monikon genetiivimonikulttuuristenMonikon genetiivimonikulttuurisien
Monikon genetiivimonikulttuuristeniMonikon genetiivimonikulttuurisieni
Monikon genetiivimonikulttuuristesiMonikon genetiivimonikulttuurisiesi
Monikon genetiivimonikulttuuristemmeMonikon genetiivimonikulttuurisiemme
Monikon genetiivimonikulttuuristenneMonikon genetiivimonikulttuurisienne
Monikon genetiivimonikulttuuristensaMonikon genetiivimonikulttuurisiensa
PartitiivimonikulttuuristaPartitiivimonikulttuuristani
PartitiivimonikulttuuristasiPartitiivimonikulttuuristamme
PartitiivimonikulttuuristannePartitiivimonikulttuuristaan
PartitiivimonikulttuuristansaMonikon partitiivimonikulttuurisia
Monikon partitiivimonikulttuurisianiMonikon partitiivimonikulttuurisiasi
Monikon partitiivimonikulttuurisiammeMonikon partitiivimonikulttuurisianne
Monikon partitiivimonikulttuurisiaanMonikon partitiivimonikulttuurisiansa
InessiivimonikulttuurisessaInessiivimonikulttuurisessani
InessiivimonikulttuurisessasiInessiivimonikulttuurisessamme
InessiivimonikulttuurisessanneInessiivimonikulttuurisessaan
InessiivimonikulttuurisessansaMonikon inessiivimonikulttuurisissa
Monikon inessiivimonikulttuurisissaniMonikon inessiivimonikulttuurisissasi
Monikon inessiivimonikulttuurisissammeMonikon inessiivimonikulttuurisissanne
Monikon inessiivimonikulttuurisissaanMonikon inessiivimonikulttuurisissansa
ElatiivimonikulttuurisestaElatiivimonikulttuurisestani
ElatiivimonikulttuurisestasiElatiivimonikulttuurisestamme
ElatiivimonikulttuurisestanneElatiivimonikulttuurisestaan
ElatiivimonikulttuurisestansaMonikon elatiivimonikulttuurisista
Monikon elatiivimonikulttuurisistaniMonikon elatiivimonikulttuurisistasi
Monikon elatiivimonikulttuurisistammeMonikon elatiivimonikulttuurisistanne
Monikon elatiivimonikulttuurisistaanMonikon elatiivimonikulttuurisistansa
IllatiivimonikulttuuriseenIllatiivimonikulttuuriseeni
IllatiivimonikulttuuriseesiIllatiivimonikulttuuriseemme
IllatiivimonikulttuuriseenneIllatiivimonikulttuuriseensa
Monikon illatiivimonikulttuurisiinMonikon illatiivimonikulttuurisiini
Monikon illatiivimonikulttuurisiisiMonikon illatiivimonikulttuurisiimme
Monikon illatiivimonikulttuurisiinneMonikon illatiivimonikulttuurisiinsa
AdessiivimonikulttuurisellaAdessiivimonikulttuurisellani
AdessiivimonikulttuurisellasiAdessiivimonikulttuurisellamme
AdessiivimonikulttuurisellanneAdessiivimonikulttuurisellaan
AdessiivimonikulttuurisellansaMonikon adessiivimonikulttuurisilla
Monikon adessiivimonikulttuurisillaniMonikon adessiivimonikulttuurisillasi
Monikon adessiivimonikulttuurisillammeMonikon adessiivimonikulttuurisillanne
Monikon adessiivimonikulttuurisillaanMonikon adessiivimonikulttuurisillansa
AblatiivimonikulttuuriseltaAblatiivimonikulttuuriseltani
AblatiivimonikulttuuriseltasiAblatiivimonikulttuuriseltamme
AblatiivimonikulttuuriseltanneAblatiivimonikulttuuriseltaan
AblatiivimonikulttuuriseltansaMonikon ablatiivimonikulttuurisilta
Monikon ablatiivimonikulttuurisiltaniMonikon ablatiivimonikulttuurisiltasi
Monikon ablatiivimonikulttuurisiltammeMonikon ablatiivimonikulttuurisiltanne
Monikon ablatiivimonikulttuurisiltaanMonikon ablatiivimonikulttuurisiltansa
AllatiivimonikulttuuriselleAllatiivimonikulttuuriselleni
AllatiivimonikulttuurisellesiAllatiivimonikulttuurisellemme
AllatiivimonikulttuurisellenneAllatiivimonikulttuuriselleen
AllatiivimonikulttuurisellensaMonikon allatiivimonikulttuurisille
Monikon allatiivimonikulttuurisilleniMonikon allatiivimonikulttuurisillesi
Monikon allatiivimonikulttuurisillemmeMonikon allatiivimonikulttuurisillenne
Monikon allatiivimonikulttuurisilleenMonikon allatiivimonikulttuurisillensa
EssiivimonikulttuurisenaEssiivimonikulttuurisenani
EssiivimonikulttuurisenasiEssiivimonikulttuurisenamme
EssiivimonikulttuurisenanneEssiivimonikulttuurisenaan
EssiivimonikulttuurisenansaMonikon essiivimonikulttuurisina
Monikon essiivimonikulttuurisinaniMonikon essiivimonikulttuurisinasi
Monikon essiivimonikulttuurisinammeMonikon essiivimonikulttuurisinanne
Monikon essiivimonikulttuurisinaanMonikon essiivimonikulttuurisinansa
TranslatiivimonikulttuuriseksiTranslatiivimonikulttuurisekseni
TranslatiivimonikulttuuriseksesiTranslatiivimonikulttuuriseksemme
TranslatiivimonikulttuuriseksenneTranslatiivimonikulttuurisekseen
TranslatiivimonikulttuuriseksensaMonikon translatiivimonikulttuurisiksi
Monikon translatiivimonikulttuurisikseniMonikon translatiivimonikulttuurisiksesi
Monikon translatiivimonikulttuurisiksemmeMonikon translatiivimonikulttuurisiksenne
Monikon translatiivimonikulttuurisikseenMonikon translatiivimonikulttuurisiksensa
Monikon instruktiivimonikulttuurisinAbessiivimonikulttuurisetta
AbessiivimonikulttuurisettaniAbessiivimonikulttuurisettasi
AbessiivimonikulttuurisettammeAbessiivimonikulttuurisettanne
AbessiivimonikulttuurisettaanAbessiivimonikulttuurisettansa
Monikon abessiivimonikulttuurisittaMonikon abessiivimonikulttuurisittani
Monikon abessiivimonikulttuurisittasiMonikon abessiivimonikulttuurisittamme
Monikon abessiivimonikulttuurisittanneMonikon abessiivimonikulttuurisittaan
Monikon abessiivimonikulttuurisittansaMonikon komitatiivimonikulttuurisine
Monikon komitatiivimonikulttuurisineniMonikon komitatiivimonikulttuurisinesi
Monikon komitatiivimonikulttuurisinemmeMonikon komitatiivimonikulttuurisinenne
Monikon komitatiivimonikulttuurisineenMonikon komitatiivimonikulttuurisinensa
Monikon akkusatiivimonikulttuurisetMonikon akkusatiivimonikulttuuriseni
Monikon akkusatiivimonikulttuurisesiMonikon akkusatiivimonikulttuurisemme
Monikon akkusatiivimonikulttuurisenneMonikon akkusatiivimonikulttuurisensa
AkkusatiivimonikulttuuriseniAkkusatiivimonikulttuurisesi
AkkusatiivimonikulttuurisemmeAkkusatiivimonikulttuurisenne
Akkusatiivimonikulttuurisensa

Luokat