| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | mojovat | Monikko | mojovani |
| Monikko | mojovasi | Monikko | mojovamme |
| Monikko | mojovanne | Monikko | mojovansa |
| Genetiivi | mojovan | Genetiivi | mojovani |
| Genetiivi | mojovasi | Genetiivi | mojovamme |
| Genetiivi | mojovanne | Genetiivi | mojovansa |
| Monikon genetiivi | mojovien | Monikon genetiivi | mojovieni |
| Monikon genetiivi | mojoviesi | Monikon genetiivi | mojoviemme |
| Monikon genetiivi | mojovienne | Monikon genetiivi | mojoviensa |
| Partitiivi | mojovaa | Partitiivi | mojovaani |
| Partitiivi | mojovaasi | Partitiivi | mojovaamme |
| Partitiivi | mojovaanne | Partitiivi | mojovaansa |
| Monikon partitiivi | mojovia | Monikon partitiivi | mojoviani |
| Monikon partitiivi | mojoviasi | Monikon partitiivi | mojoviamme |
| Monikon partitiivi | mojovianne | Monikon partitiivi | mojoviaan |
| Monikon partitiivi | mojoviansa | Inessiivi | mojovassa |
| Inessiivi | mojovassani | Inessiivi | mojovassasi |
| Inessiivi | mojovassamme | Inessiivi | mojovassanne |
| Inessiivi | mojovassaan | Inessiivi | mojovassansa |
| Monikon inessiivi | mojovissa | Monikon inessiivi | mojovissani |
| Monikon inessiivi | mojovissasi | Monikon inessiivi | mojovissamme |
| Monikon inessiivi | mojovissanne | Monikon inessiivi | mojovissaan |
| Monikon inessiivi | mojovissansa | Elatiivi | mojovasta |
| Elatiivi | mojovastani | Elatiivi | mojovastasi |
| Elatiivi | mojovastamme | Elatiivi | mojovastanne |
| Elatiivi | mojovastaan | Elatiivi | mojovastansa |
| Monikon elatiivi | mojovista | Monikon elatiivi | mojovistani |
| Monikon elatiivi | mojovistasi | Monikon elatiivi | mojovistamme |
| Monikon elatiivi | mojovistanne | Monikon elatiivi | mojovistaan |
| Monikon elatiivi | mojovistansa | Illatiivi | mojovaan |
| Illatiivi | mojovaani | Illatiivi | mojovaasi |
| Illatiivi | mojovaamme | Illatiivi | mojovaanne |
| Illatiivi | mojovaansa | Monikon illatiivi | mojoviin |
| Monikon illatiivi | mojoviini | Monikon illatiivi | mojoviisi |
| Monikon illatiivi | mojoviimme | Monikon illatiivi | mojoviinne |
| Monikon illatiivi | mojoviinsa | Adessiivi | mojovalla |
| Adessiivi | mojovallani | Adessiivi | mojovallasi |
| Adessiivi | mojovallamme | Adessiivi | mojovallanne |
| Adessiivi | mojovallaan | Adessiivi | mojovallansa |
| Monikon adessiivi | mojovilla | Monikon adessiivi | mojovillani |
| Monikon adessiivi | mojovillasi | Monikon adessiivi | mojovillamme |
| Monikon adessiivi | mojovillanne | Monikon adessiivi | mojovillaan |
| Monikon adessiivi | mojovillansa | Ablatiivi | mojovalta |
| Ablatiivi | mojovaltani | Ablatiivi | mojovaltasi |
| Ablatiivi | mojovaltamme | Ablatiivi | mojovaltanne |
| Ablatiivi | mojovaltaan | Ablatiivi | mojovaltansa |
| Monikon ablatiivi | mojovilta | Monikon ablatiivi | mojoviltani |
| Monikon ablatiivi | mojoviltasi | Monikon ablatiivi | mojoviltamme |
| Monikon ablatiivi | mojoviltanne | Monikon ablatiivi | mojoviltaan |
| Monikon ablatiivi | mojoviltansa | Allatiivi | mojovalle |
| Allatiivi | mojovalleni | Allatiivi | mojovallesi |
| Allatiivi | mojovallemme | Allatiivi | mojovallenne |
| Allatiivi | mojovalleen | Allatiivi | mojovallensa |
| Monikon allatiivi | mojoville | Monikon allatiivi | mojovilleni |
| Monikon allatiivi | mojovillesi | Monikon allatiivi | mojovillemme |
| Monikon allatiivi | mojovillenne | Monikon allatiivi | mojovilleen |
| Monikon allatiivi | mojovillensa | Essiivi | mojovana |
| Essiivi | mojovanani | Essiivi | mojovanasi |
| Essiivi | mojovanamme | Essiivi | mojovananne |
| Essiivi | mojovanaan | Essiivi | mojovanansa |
| Monikon essiivi | mojovina | Monikon essiivi | mojovinani |
| Monikon essiivi | mojovinasi | Monikon essiivi | mojovinamme |
| Monikon essiivi | mojovinanne | Monikon essiivi | mojovinaan |
| Monikon essiivi | mojovinansa | Translatiivi | mojovaksi |
| Translatiivi | mojovakseni | Translatiivi | mojovaksesi |
| Translatiivi | mojovaksemme | Translatiivi | mojovaksenne |
| Translatiivi | mojovakseen | Translatiivi | mojovaksensa |
| Monikon translatiivi | mojoviksi | Monikon translatiivi | mojovikseni |
| Monikon translatiivi | mojoviksesi | Monikon translatiivi | mojoviksemme |
| Monikon translatiivi | mojoviksenne | Monikon translatiivi | mojovikseen |
| Monikon translatiivi | mojoviksensa | Monikon instruktiivi | mojovin |
| Abessiivi | mojovatta | Abessiivi | mojovattani |
| Abessiivi | mojovattasi | Abessiivi | mojovattamme |
| Abessiivi | mojovattanne | Abessiivi | mojovattaan |
| Abessiivi | mojovattansa | Monikon abessiivi | mojovitta |
| Monikon abessiivi | mojovittani | Monikon abessiivi | mojovittasi |
| Monikon abessiivi | mojovittamme | Monikon abessiivi | mojovittanne |
| Monikon abessiivi | mojovittaan | Monikon abessiivi | mojovittansa |
| Monikon komitatiivi | mojovine | Monikon komitatiivi | mojovineni |
| Monikon komitatiivi | mojovinesi | Monikon komitatiivi | mojovinemme |
| Monikon komitatiivi | mojovinenne | Monikon komitatiivi | mojovineen |
| Monikon komitatiivi | mojovinensa | Monikon akkusatiivi | mojovat |
| Monikon akkusatiivi | mojovani | Monikon akkusatiivi | mojovasi |
| Monikon akkusatiivi | mojovamme | Monikon akkusatiivi | mojovanne |
| Monikon akkusatiivi | mojovansa | Akkusatiivi | mojovani |
| Akkusatiivi | mojovasi | Akkusatiivi | mojovamme |
| Akkusatiivi | mojovanne | Akkusatiivi | mojovansa |