| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | maaemot | Genetiivi | maaemon |
| Monikon genetiivi | maaemojen | Partitiivi | maaemoa |
| Monikon partitiivi | maaemoja | Inessiivi | maaemossa |
| Monikon inessiivi | maaemoissa | Elatiivi | maaemosta |
| Monikon elatiivi | maaemoista | Illatiivi | maaemoon |
| Monikon illatiivi | maaemoihin | Adessiivi | maaemolla |
| Monikon adessiivi | maaemoilla | Ablatiivi | maaemolta |
| Monikon ablatiivi | maaemoilta | Allatiivi | maaemolle |
| Monikon allatiivi | maaemoille | Essiivi | maaemona |
| Monikon essiivi | maaemoina | Translatiivi | maaemoksi |
| Monikon translatiivi | maaemoiksi | Monikon instruktiivi | maaemoin |
| Abessiivi | maaemotta | Monikon abessiivi | maaemoitta |
| Monikon akkusatiivi | maaemot |