| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | arokissat | Genetiivi | arokissan |
| Monikon genetiivi | arokissojen | Partitiivi | arokissaa |
| Monikon partitiivi | arokissoja | Inessiivi | arokissassa |
| Monikon inessiivi | arokissoissa | Elatiivi | arokissasta |
| Monikon elatiivi | arokissoista | Illatiivi | arokissaan |
| Monikon illatiivi | arokissoihin | Adessiivi | arokissalla |
| Monikon adessiivi | arokissoilla | Ablatiivi | arokissalta |
| Monikon ablatiivi | arokissoilta | Allatiivi | arokissalle |
| Monikon allatiivi | arokissoille | Essiivi | arokissana |
| Monikon essiivi | arokissoina | Translatiivi | arokissaksi |
| Monikon translatiivi | arokissoiksi | Monikon instruktiivi | arokissoin |
| Abessiivi | arokissatta | Monikon abessiivi | arokissoitta |
| Monikon akkusatiivi | arokissat |