Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Substantiivit
1.historiallinen

Taivutusmuodot

MonikkopappissäädytGenetiivipappissäädyn
Monikon genetiivipappissäätyjenPartitiivipappissäätyä
Monikon partitiivipappissäätyjäInessiivipappissäädyssä
Monikon inessiivipappissäädyissäElatiivipappissäädystä
Monikon elatiivipappissäädyistäIllatiivipappissäätyyn
Monikon illatiivipappissäätyihinAdessiivipappissäädyllä
Monikon adessiivipappissäädyilläAblatiivipappissäädyltä
Monikon ablatiivipappissäädyiltäAllatiivipappissäädylle
Monikon allatiivipappissäädyilleEssiivipappissäätynä
Monikon essiivipappissäätyinäTranslatiivipappissäädyksi
Monikon translatiivipappissäädyiksiMonikon instruktiivipappissäädyin
AbessiivipappissäädyttäMonikon abessiivipappissäädyittä
Monikon akkusatiivipappissäädyt