| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | |||
| 6. | |||
| 7. | |||
| 8. | |||
| 9. | |||
| 10. | alatyyli | ||
| Monikko | konnat | Genetiivi | konnan |
| Monikon genetiivi | konnien | Partitiivi | konnaa |
| Monikon partitiivi | konnia | Inessiivi | konnassa |
| Monikon inessiivi | konnissa | Elatiivi | konnasta |
| Monikon elatiivi | konnista | Illatiivi | konnaan |
| Monikon illatiivi | konniin | Adessiivi | konnalla |
| Monikon adessiivi | konnilla | Ablatiivi | konnalta |
| Monikon ablatiivi | konnilta | Allatiivi | konnalle |
| Monikon allatiivi | konnille | Essiivi | konnana |
| Monikon essiivi | konnina | Translatiivi | konnaksi |
| Monikon translatiivi | konniksi | Monikon instruktiivi | konnin |
| Abessiivi | konnatta | Monikon abessiivi | konnitta |
| Monikon akkusatiivi | konnat |