| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | apulaisprofessorit | Genetiivi | apulaisprofessorin |
| Monikon genetiivi | apulaisprofessorien | Monikon genetiivi | apulaisprofessoreiden |
| Monikon genetiivi | apulaisprofessoreitten | Partitiivi | apulaisprofessoria |
| Monikon partitiivi | apulaisprofessoreita | Monikon partitiivi | apulaisprofessoreja |
| Inessiivi | apulaisprofessorissa | Monikon inessiivi | apulaisprofessoreissa |
| Elatiivi | apulaisprofessorista | Monikon elatiivi | apulaisprofessoreista |
| Illatiivi | apulaisprofessoriin | Monikon illatiivi | apulaisprofessoreihin |
| Adessiivi | apulaisprofessorilla | Monikon adessiivi | apulaisprofessoreilla |
| Ablatiivi | apulaisprofessorilta | Monikon ablatiivi | apulaisprofessoreilta |
| Allatiivi | apulaisprofessorille | Monikon allatiivi | apulaisprofessoreille |
| Essiivi | apulaisprofessorina | Monikon essiivi | apulaisprofessoreina |
| Translatiivi | apulaisprofessoriksi | Monikon translatiivi | apulaisprofessoreiksi |
| Monikon instruktiivi | apulaisprofessorein | Abessiivi | apulaisprofessoritta |
| Monikon abessiivi | apulaisprofessoreitta | Monikon akkusatiivi | apulaisprofessorit |