| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | brittienglanti, Kanada | ||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 5. | |||
| 6. | |||
| Monikko | oppilaitokset | Genetiivi | oppilaitoksen |
| Monikon genetiivi | oppilaitosten | Monikon genetiivi | oppilaitoksien |
| Partitiivi | oppilaitosta | Monikon partitiivi | oppilaitoksia |
| Inessiivi | oppilaitoksessa | Monikon inessiivi | oppilaitoksissa |
| Elatiivi | oppilaitoksesta | Monikon elatiivi | oppilaitoksista |
| Illatiivi | oppilaitokseen | Monikon illatiivi | oppilaitoksiin |
| Adessiivi | oppilaitoksella | Monikon adessiivi | oppilaitoksilla |
| Ablatiivi | oppilaitokselta | Monikon ablatiivi | oppilaitoksilta |
| Allatiivi | oppilaitokselle | Monikon allatiivi | oppilaitoksille |
| Essiivi | oppilaitoksena | Monikon essiivi | oppilaitoksina |
| Translatiivi | oppilaitokseksi | Monikon translatiivi | oppilaitoksiksi |
| Monikon instruktiivi | oppilaitoksin | Abessiivi | oppilaitoksetta |
| Monikon abessiivi | oppilaitoksitta | Monikon akkusatiivi | oppilaitokset |