| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | lakmuskokeet | Genetiivi | lakmuskokeen |
| Monikon genetiivi | lakmuskokeiden | Monikon genetiivi | lakmuskokeitten |
| Partitiivi | lakmuskoetta | Monikon partitiivi | lakmuskokeita |
| Inessiivi | lakmuskokeessa | Monikon inessiivi | lakmuskokeissa |
| Elatiivi | lakmuskokeesta | Monikon elatiivi | lakmuskokeista |
| Illatiivi | lakmuskokeeseen | Monikon illatiivi | lakmuskokeisiin |
| Monikon illatiivi | lakmuskokeihin | Adessiivi | lakmuskokeella |
| Monikon adessiivi | lakmuskokeilla | Ablatiivi | lakmuskokeelta |
| Monikon ablatiivi | lakmuskokeilta | Allatiivi | lakmuskokeelle |
| Monikon allatiivi | lakmuskokeille | Essiivi | lakmuskokeena |
| Monikon essiivi | lakmuskokeina | Translatiivi | lakmuskokeeksi |
| Monikon translatiivi | lakmuskokeiksi | Monikon instruktiivi | lakmuskokein |
| Abessiivi | lakmuskokeetta | Monikon abessiivi | lakmuskokeitta |
| Monikon akkusatiivi | lakmuskokeet |