| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lakaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | lakaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lakaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lakaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | lakaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lakaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lakasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lakasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lakasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lakasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lakasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lakasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lakaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | lakaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lakaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lakaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | lakaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lakaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | lakaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | laatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | laatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | laannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | laannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laannevat | | |