| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | pyörykät | Genetiivi | pyörykän |
| Monikon genetiivi | pyöryköiden | Monikon genetiivi | pyöryköitten |
| Monikon genetiivi | pyörykköjen | Partitiivi | pyörykkää |
| Monikon partitiivi | pyöryköitä | Monikon partitiivi | pyörykköjä |
| Inessiivi | pyörykässä | Monikon inessiivi | pyöryköissä |
| Elatiivi | pyörykästä | Monikon elatiivi | pyöryköistä |
| Illatiivi | pyörykkään | Monikon illatiivi | pyöryköihin |
| Monikon illatiivi | pyörykköihin | Adessiivi | pyörykällä |
| Monikon adessiivi | pyöryköillä | Ablatiivi | pyörykältä |
| Monikon ablatiivi | pyöryköiltä | Allatiivi | pyörykälle |
| Monikon allatiivi | pyöryköille | Essiivi | pyörykkänä |
| Monikon essiivi | pyörykköinä | Translatiivi | pyörykäksi |
| Monikon translatiivi | pyöryköiksi | Monikon instruktiivi | pyöryköin |
| Abessiivi | pyörykättä | Monikon abessiivi | pyöryköittä |
| Monikon akkusatiivi | pyörykät |