| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kaarilamput | Genetiivi | kaarilampun |
| Monikon genetiivi | kaarilamppujen | Partitiivi | kaarilamppua |
| Monikon partitiivi | kaarilamppuja | Inessiivi | kaarilampussa |
| Monikon inessiivi | kaarilampuissa | Elatiivi | kaarilampusta |
| Monikon elatiivi | kaarilampuista | Illatiivi | kaarilamppuun |
| Monikon illatiivi | kaarilamppuihin | Adessiivi | kaarilampulla |
| Monikon adessiivi | kaarilampuilla | Ablatiivi | kaarilampulta |
| Monikon ablatiivi | kaarilampuilta | Allatiivi | kaarilampulle |
| Monikon allatiivi | kaarilampuille | Essiivi | kaarilamppuna |
| Monikon essiivi | kaarilamppuina | Translatiivi | kaarilampuksi |
| Monikon translatiivi | kaarilampuiksi | Monikon instruktiivi | kaarilampuin |
| Abessiivi | kaarilamputta | Monikon abessiivi | kaarilampuitta |
| Monikon akkusatiivi | kaarilamput |