| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kuumoduulit | Genetiivi | kuumoduulin |
| Monikon genetiivi | kuumoduulien | Monikon genetiivi | kuumoduuleiden |
| Monikon genetiivi | kuumoduuleitten | Partitiivi | kuumoduulia |
| Monikon partitiivi | kuumoduuleita | Monikon partitiivi | kuumoduuleja |
| Inessiivi | kuumoduulissa | Monikon inessiivi | kuumoduuleissa |
| Elatiivi | kuumoduulista | Monikon elatiivi | kuumoduuleista |
| Illatiivi | kuumoduuliin | Monikon illatiivi | kuumoduuleihin |
| Adessiivi | kuumoduulilla | Monikon adessiivi | kuumoduuleilla |
| Ablatiivi | kuumoduulilta | Monikon ablatiivi | kuumoduuleilta |
| Allatiivi | kuumoduulille | Monikon allatiivi | kuumoduuleille |
| Essiivi | kuumoduulina | Monikon essiivi | kuumoduuleina |
| Translatiivi | kuumoduuliksi | Monikon translatiivi | kuumoduuleiksi |
| Monikon instruktiivi | kuumoduulein | Abessiivi | kuumoduulitta |
| Monikon abessiivi | kuumoduuleitta | Monikon akkusatiivi | kuumoduulit |