| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | industrialistit | Genetiivi | industrialistin |
| Monikon genetiivi | industrialistien | Partitiivi | industrialistia |
| Monikon partitiivi | industrialisteja | Inessiivi | industrialistissa |
| Monikon inessiivi | industrialisteissa | Elatiivi | industrialistista |
| Monikon elatiivi | industrialisteista | Illatiivi | industrialistiin |
| Monikon illatiivi | industrialisteihin | Adessiivi | industrialistilla |
| Monikon adessiivi | industrialisteilla | Ablatiivi | industrialistilta |
| Monikon ablatiivi | industrialisteilta | Allatiivi | industrialistille |
| Monikon allatiivi | industrialisteille | Essiivi | industrialistina |
| Monikon essiivi | industrialisteina | Translatiivi | industrialistiksi |
| Monikon translatiivi | industrialisteiksi | Monikon instruktiivi | industrialistein |
| Abessiivi | industrialistitta | Monikon abessiivi | industrialisteitta |
| Monikon akkusatiivi | industrialistit |