| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | höyrähdän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | höyrähdät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | höyrähdämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | höyrähdätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | höyrähtävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | höyrähdin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | höyrähdit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | höyrähti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | höyrähdimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | höyrähditte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | höyrähtivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | höyrähtäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | höyrähtäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | höyrähtäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | höyrähtäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | höyrähtäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | höyrähtäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | höyrähdä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | höyrähtäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | höyrähtäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | höyrähtäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | höyrähtäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | höyrähtänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | höyrähtänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | höyrähtänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | höyrähtänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | höyrähtänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | höyrähtänevät |