| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| 2. | puhekieli | ||
| Monikko | meisselit | Genetiivi | meisselin |
| Monikon genetiivi | meisselien | Monikon genetiivi | meisseleiden |
| Monikon genetiivi | meisseleitten | Partitiivi | meisseliä |
| Monikon partitiivi | meisseleitä | Monikon partitiivi | meisselejä |
| Inessiivi | meisselissä | Monikon inessiivi | meisseleissä |
| Elatiivi | meisselistä | Monikon elatiivi | meisseleistä |
| Illatiivi | meisseliin | Monikon illatiivi | meisseleihin |
| Adessiivi | meisselillä | Monikon adessiivi | meisseleillä |
| Ablatiivi | meisseliltä | Monikon ablatiivi | meisseleiltä |
| Allatiivi | meisselille | Monikon allatiivi | meisseleille |
| Essiivi | meisselinä | Monikon essiivi | meisseleinä |
| Translatiivi | meisseliksi | Monikon translatiivi | meisseleiksi |
| Monikon instruktiivi | meisselein | Abessiivi | meisselittä |
| Monikon abessiivi | meisseleittä | Monikon akkusatiivi | meisselit |