| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | muinaishollannit | Genetiivi | muinaishollannin |
| Monikon genetiivi | muinaishollantien | Partitiivi | muinaishollantia |
| Monikon partitiivi | muinaishollanteja | Inessiivi | muinaishollannissa |
| Monikon inessiivi | muinaishollanneissa | Elatiivi | muinaishollannista |
| Monikon elatiivi | muinaishollanneista | Illatiivi | muinaishollantiin |
| Monikon illatiivi | muinaishollanteihin | Adessiivi | muinaishollannilla |
| Monikon adessiivi | muinaishollanneilla | Ablatiivi | muinaishollannilta |
| Monikon ablatiivi | muinaishollanneilta | Allatiivi | muinaishollannille |
| Monikon allatiivi | muinaishollanneille | Essiivi | muinaishollantina |
| Monikon essiivi | muinaishollanteina | Translatiivi | muinaishollanniksi |
| Monikon translatiivi | muinaishollanneiksi | Monikon instruktiivi | muinaishollannein |
| Abessiivi | muinaishollannitta | Monikon abessiivi | muinaishollanneitta |
| Monikon akkusatiivi | muinaishollannit |