Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Adjektiivit
1.
toothed
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, jossa tai jolla on
hammas
tai hampaita
Taivutusmuodot
Monikko
hampaalliset
Monikko
hampaalliseni
Monikko
hampaallisesi
Monikko
hampaallisemme
Monikko
hampaallisenne
Monikko
hampaallisensa
Genetiivi
hampaallisen
Genetiivi
hampaalliseni
Genetiivi
hampaallisesi
Genetiivi
hampaallisemme
Genetiivi
hampaallisenne
Genetiivi
hampaallisensa
Monikon genetiivi
hampaallisten
Monikon genetiivi
hampaallisien
Monikon genetiivi
hampaallisteni
Monikon genetiivi
hampaallisieni
Monikon genetiivi
hampaallistesi
Monikon genetiivi
hampaallisiesi
Monikon genetiivi
hampaallistemme
Monikon genetiivi
hampaallisiemme
Monikon genetiivi
hampaallistenne
Monikon genetiivi
hampaallisienne
Monikon genetiivi
hampaallistensa
Monikon genetiivi
hampaallisiensa
Partitiivi
hampaallista
Partitiivi
hampaallistani
Partitiivi
hampaallistasi
Partitiivi
hampaallistamme
Partitiivi
hampaallistanne
Partitiivi
hampaallistaan
Partitiivi
hampaallistansa
Monikon partitiivi
hampaallisia
Monikon partitiivi
hampaallisiani
Monikon partitiivi
hampaallisiasi
Monikon partitiivi
hampaallisiamme
Monikon partitiivi
hampaallisianne
Monikon partitiivi
hampaallisiaan
Monikon partitiivi
hampaallisiansa
Inessiivi
hampaallisessa
Inessiivi
hampaallisessani
Inessiivi
hampaallisessasi
Inessiivi
hampaallisessamme
Inessiivi
hampaallisessanne
Inessiivi
hampaallisessaan
Inessiivi
hampaallisessansa
Monikon inessiivi
hampaallisissa
Monikon inessiivi
hampaallisissani
Monikon inessiivi
hampaallisissasi
Monikon inessiivi
hampaallisissamme
Monikon inessiivi
hampaallisissanne
Monikon inessiivi
hampaallisissaan
Monikon inessiivi
hampaallisissansa
Elatiivi
hampaallisesta
Elatiivi
hampaallisestani
Elatiivi
hampaallisestasi
Elatiivi
hampaallisestamme
Elatiivi
hampaallisestanne
Elatiivi
hampaallisestaan
Elatiivi
hampaallisestansa
Monikon elatiivi
hampaallisista
Monikon elatiivi
hampaallisistani
Monikon elatiivi
hampaallisistasi
Monikon elatiivi
hampaallisistamme
Monikon elatiivi
hampaallisistanne
Monikon elatiivi
hampaallisistaan
Monikon elatiivi
hampaallisistansa
Illatiivi
hampaalliseen
Illatiivi
hampaalliseeni
Illatiivi
hampaalliseesi
Illatiivi
hampaalliseemme
Illatiivi
hampaalliseenne
Illatiivi
hampaalliseensa
Monikon illatiivi
hampaallisiin
Monikon illatiivi
hampaallisiini
Monikon illatiivi
hampaallisiisi
Monikon illatiivi
hampaallisiimme
Monikon illatiivi
hampaallisiinne
Monikon illatiivi
hampaallisiinsa
Adessiivi
hampaallisella
Adessiivi
hampaallisellani
Adessiivi
hampaallisellasi
Adessiivi
hampaallisellamme
Adessiivi
hampaallisellanne
Adessiivi
hampaallisellaan
Adessiivi
hampaallisellansa
Monikon adessiivi
hampaallisilla
Monikon adessiivi
hampaallisillani
Monikon adessiivi
hampaallisillasi
Monikon adessiivi
hampaallisillamme
Monikon adessiivi
hampaallisillanne
Monikon adessiivi
hampaallisillaan
Monikon adessiivi
hampaallisillansa
Ablatiivi
hampaalliselta
Ablatiivi
hampaalliseltani
Ablatiivi
hampaalliseltasi
Ablatiivi
hampaalliseltamme
Ablatiivi
hampaalliseltanne
Ablatiivi
hampaalliseltaan
Ablatiivi
hampaalliseltansa
Monikon ablatiivi
hampaallisilta
Monikon ablatiivi
hampaallisiltani
Monikon ablatiivi
hampaallisiltasi
Monikon ablatiivi
hampaallisiltamme
Monikon ablatiivi
hampaallisiltanne
Monikon ablatiivi
hampaallisiltaan
Monikon ablatiivi
hampaallisiltansa
Allatiivi
hampaalliselle
Allatiivi
hampaalliselleni
Allatiivi
hampaallisellesi
Allatiivi
hampaallisellemme
Allatiivi
hampaallisellenne
Allatiivi
hampaalliselleen
Allatiivi
hampaallisellensa
Monikon allatiivi
hampaallisille
Monikon allatiivi
hampaallisilleni
Monikon allatiivi
hampaallisillesi
Monikon allatiivi
hampaallisillemme
Monikon allatiivi
hampaallisillenne
Monikon allatiivi
hampaallisilleen
Monikon allatiivi
hampaallisillensa
Essiivi
hampaallisena
Essiivi
hampaallisenani
Essiivi
hampaallisenasi
Essiivi
hampaallisenamme
Essiivi
hampaallisenanne
Essiivi
hampaallisenaan
Essiivi
hampaallisenansa
Monikon essiivi
hampaallisina
Monikon essiivi
hampaallisinani
Monikon essiivi
hampaallisinasi
Monikon essiivi
hampaallisinamme
Monikon essiivi
hampaallisinanne
Monikon essiivi
hampaallisinaan
Monikon essiivi
hampaallisinansa
Translatiivi
hampaalliseksi
Translatiivi
hampaallisekseni
Translatiivi
hampaalliseksesi
Translatiivi
hampaalliseksemme
Translatiivi
hampaalliseksenne
Translatiivi
hampaallisekseen
Translatiivi
hampaalliseksensa
Monikon translatiivi
hampaallisiksi
Monikon translatiivi
hampaallisikseni
Monikon translatiivi
hampaallisiksesi
Monikon translatiivi
hampaallisiksemme
Monikon translatiivi
hampaallisiksenne
Monikon translatiivi
hampaallisikseen
Monikon translatiivi
hampaallisiksensa
Monikon instruktiivi
hampaallisin
Abessiivi
hampaallisetta
Abessiivi
hampaallisettani
Abessiivi
hampaallisettasi
Abessiivi
hampaallisettamme
Abessiivi
hampaallisettanne
Abessiivi
hampaallisettaan
Abessiivi
hampaallisettansa
Monikon abessiivi
hampaallisitta
Monikon abessiivi
hampaallisittani
Monikon abessiivi
hampaallisittasi
Monikon abessiivi
hampaallisittamme
Monikon abessiivi
hampaallisittanne
Monikon abessiivi
hampaallisittaan
Monikon abessiivi
hampaallisittansa
Monikon komitatiivi
hampaallisine
Monikon komitatiivi
hampaallisineni
Monikon komitatiivi
hampaallisinesi
Monikon komitatiivi
hampaallisinemme
Monikon komitatiivi
hampaallisinenne
Monikon komitatiivi
hampaallisineen
Monikon komitatiivi
hampaallisinensa
Monikon akkusatiivi
hampaalliset
Monikon akkusatiivi
hampaalliseni
Monikon akkusatiivi
hampaallisesi
Monikon akkusatiivi
hampaallisemme
Monikon akkusatiivi
hampaallisenne
Monikon akkusatiivi
hampaallisensa
Akkusatiivi
hampaalliseni
Akkusatiivi
hampaallisesi
Akkusatiivi
hampaallisemme
Akkusatiivi
hampaallisenne
Akkusatiivi
hampaallisensa
Luokat
Adjektiivit