Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa tai jolla on hammas tai hampaita

Taivutusmuodot

MonikkohampaallisetMonikkohampaalliseni
MonikkohampaallisesiMonikkohampaallisemme
MonikkohampaallisenneMonikkohampaallisensa
GenetiivihampaallisenGenetiivihampaalliseni
GenetiivihampaallisesiGenetiivihampaallisemme
GenetiivihampaallisenneGenetiivihampaallisensa
Monikon genetiivihampaallistenMonikon genetiivihampaallisien
Monikon genetiivihampaallisteniMonikon genetiivihampaallisieni
Monikon genetiivihampaallistesiMonikon genetiivihampaallisiesi
Monikon genetiivihampaallistemmeMonikon genetiivihampaallisiemme
Monikon genetiivihampaallistenneMonikon genetiivihampaallisienne
Monikon genetiivihampaallistensaMonikon genetiivihampaallisiensa
PartitiivihampaallistaPartitiivihampaallistani
PartitiivihampaallistasiPartitiivihampaallistamme
PartitiivihampaallistannePartitiivihampaallistaan
PartitiivihampaallistansaMonikon partitiivihampaallisia
Monikon partitiivihampaallisianiMonikon partitiivihampaallisiasi
Monikon partitiivihampaallisiammeMonikon partitiivihampaallisianne
Monikon partitiivihampaallisiaanMonikon partitiivihampaallisiansa
InessiivihampaallisessaInessiivihampaallisessani
InessiivihampaallisessasiInessiivihampaallisessamme
InessiivihampaallisessanneInessiivihampaallisessaan
InessiivihampaallisessansaMonikon inessiivihampaallisissa
Monikon inessiivihampaallisissaniMonikon inessiivihampaallisissasi
Monikon inessiivihampaallisissammeMonikon inessiivihampaallisissanne
Monikon inessiivihampaallisissaanMonikon inessiivihampaallisissansa
ElatiivihampaallisestaElatiivihampaallisestani
ElatiivihampaallisestasiElatiivihampaallisestamme
ElatiivihampaallisestanneElatiivihampaallisestaan
ElatiivihampaallisestansaMonikon elatiivihampaallisista
Monikon elatiivihampaallisistaniMonikon elatiivihampaallisistasi
Monikon elatiivihampaallisistammeMonikon elatiivihampaallisistanne
Monikon elatiivihampaallisistaanMonikon elatiivihampaallisistansa
IllatiivihampaalliseenIllatiivihampaalliseeni
IllatiivihampaalliseesiIllatiivihampaalliseemme
IllatiivihampaalliseenneIllatiivihampaalliseensa
Monikon illatiivihampaallisiinMonikon illatiivihampaallisiini
Monikon illatiivihampaallisiisiMonikon illatiivihampaallisiimme
Monikon illatiivihampaallisiinneMonikon illatiivihampaallisiinsa
AdessiivihampaallisellaAdessiivihampaallisellani
AdessiivihampaallisellasiAdessiivihampaallisellamme
AdessiivihampaallisellanneAdessiivihampaallisellaan
AdessiivihampaallisellansaMonikon adessiivihampaallisilla
Monikon adessiivihampaallisillaniMonikon adessiivihampaallisillasi
Monikon adessiivihampaallisillammeMonikon adessiivihampaallisillanne
Monikon adessiivihampaallisillaanMonikon adessiivihampaallisillansa
AblatiivihampaalliseltaAblatiivihampaalliseltani
AblatiivihampaalliseltasiAblatiivihampaalliseltamme
AblatiivihampaalliseltanneAblatiivihampaalliseltaan
AblatiivihampaalliseltansaMonikon ablatiivihampaallisilta
Monikon ablatiivihampaallisiltaniMonikon ablatiivihampaallisiltasi
Monikon ablatiivihampaallisiltammeMonikon ablatiivihampaallisiltanne
Monikon ablatiivihampaallisiltaanMonikon ablatiivihampaallisiltansa
AllatiivihampaalliselleAllatiivihampaalliselleni
AllatiivihampaallisellesiAllatiivihampaallisellemme
AllatiivihampaallisellenneAllatiivihampaalliselleen
AllatiivihampaallisellensaMonikon allatiivihampaallisille
Monikon allatiivihampaallisilleniMonikon allatiivihampaallisillesi
Monikon allatiivihampaallisillemmeMonikon allatiivihampaallisillenne
Monikon allatiivihampaallisilleenMonikon allatiivihampaallisillensa
EssiivihampaallisenaEssiivihampaallisenani
EssiivihampaallisenasiEssiivihampaallisenamme
EssiivihampaallisenanneEssiivihampaallisenaan
EssiivihampaallisenansaMonikon essiivihampaallisina
Monikon essiivihampaallisinaniMonikon essiivihampaallisinasi
Monikon essiivihampaallisinammeMonikon essiivihampaallisinanne
Monikon essiivihampaallisinaanMonikon essiivihampaallisinansa
TranslatiivihampaalliseksiTranslatiivihampaallisekseni
TranslatiivihampaalliseksesiTranslatiivihampaalliseksemme
TranslatiivihampaalliseksenneTranslatiivihampaallisekseen
TranslatiivihampaalliseksensaMonikon translatiivihampaallisiksi
Monikon translatiivihampaallisikseniMonikon translatiivihampaallisiksesi
Monikon translatiivihampaallisiksemmeMonikon translatiivihampaallisiksenne
Monikon translatiivihampaallisikseenMonikon translatiivihampaallisiksensa
Monikon instruktiivihampaallisinAbessiivihampaallisetta
AbessiivihampaallisettaniAbessiivihampaallisettasi
AbessiivihampaallisettammeAbessiivihampaallisettanne
AbessiivihampaallisettaanAbessiivihampaallisettansa
Monikon abessiivihampaallisittaMonikon abessiivihampaallisittani
Monikon abessiivihampaallisittasiMonikon abessiivihampaallisittamme
Monikon abessiivihampaallisittanneMonikon abessiivihampaallisittaan
Monikon abessiivihampaallisittansaMonikon komitatiivihampaallisine
Monikon komitatiivihampaallisineniMonikon komitatiivihampaallisinesi
Monikon komitatiivihampaallisinemmeMonikon komitatiivihampaallisinenne
Monikon komitatiivihampaallisineenMonikon komitatiivihampaallisinensa
Monikon akkusatiivihampaallisetMonikon akkusatiivihampaalliseni
Monikon akkusatiivihampaallisesiMonikon akkusatiivihampaallisemme
Monikon akkusatiivihampaallisenneMonikon akkusatiivihampaallisensa
AkkusatiivihampaalliseniAkkusatiivihampaallisesi
AkkusatiivihampaallisemmeAkkusatiivihampaallisenne
Akkusatiivihampaallisensa

Luokat