Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Verbit
1.murteellinen
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUK
  • Ääntäminen
2.murteellinen
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Verbi

  1. ((frekventatiivinen)) haastaa

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshaastelenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshaastelet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenshaasteleeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshaastelemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenshaasteletteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshaastelevat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihaastelinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihaastelit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihaasteliMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihaastelimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihaastelitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihaastelivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshaastelisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshaastelisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshaastelisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshaastelisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenshaastelisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshaastelisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshaasteleYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshaastelkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshaastelkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenshaastelkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshaastelkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshaastellen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshaastelletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshaastellee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshaastellemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenshaastellette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshaastellevat

Luokat