| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | teknokraatit | Genetiivi | teknokraatin |
| Monikon genetiivi | teknokraattien | Partitiivi | teknokraattia |
| Monikon partitiivi | teknokraatteja | Inessiivi | teknokraatissa |
| Monikon inessiivi | teknokraateissa | Elatiivi | teknokraatista |
| Monikon elatiivi | teknokraateista | Illatiivi | teknokraattiin |
| Monikon illatiivi | teknokraatteihin | Adessiivi | teknokraatilla |
| Monikon adessiivi | teknokraateilla | Ablatiivi | teknokraatilta |
| Monikon ablatiivi | teknokraateilta | Allatiivi | teknokraatille |
| Monikon allatiivi | teknokraateille | Essiivi | teknokraattina |
| Monikon essiivi | teknokraatteina | Translatiivi | teknokraatiksi |
| Monikon translatiivi | teknokraateiksi | Monikon instruktiivi | teknokraatein |
| Abessiivi | teknokraatitta | Monikon abessiivi | teknokraateitta |
| Monikon akkusatiivi | teknokraatit |