| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | vaarnat | Genetiivi | vaarnan |
| Monikon genetiivi | vaarnojen | Partitiivi | vaarnaa |
| Monikon partitiivi | vaarnoja | Inessiivi | vaarnassa |
| Monikon inessiivi | vaarnoissa | Elatiivi | vaarnasta |
| Monikon elatiivi | vaarnoista | Illatiivi | vaarnaan |
| Monikon illatiivi | vaarnoihin | Adessiivi | vaarnalla |
| Monikon adessiivi | vaarnoilla | Ablatiivi | vaarnalta |
| Monikon ablatiivi | vaarnoilta | Allatiivi | vaarnalle |
| Monikon allatiivi | vaarnoille | Essiivi | vaarnana |
| Monikon essiivi | vaarnoina | Translatiivi | vaarnaksi |
| Monikon translatiivi | vaarnoiksi | Monikon instruktiivi | vaarnoin |
| Abessiivi | vaarnatta | Monikon abessiivi | vaarnoitta |
| Monikon akkusatiivi | vaarnat |