| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | halventava | ||
| Monikko | käskyläiset | Genetiivi | käskyläisen |
| Monikon genetiivi | käskyläisten | Monikon genetiivi | käskyläisien |
| Partitiivi | käskyläistä | Monikon partitiivi | käskyläisiä |
| Inessiivi | käskyläisessä | Monikon inessiivi | käskyläisissä |
| Elatiivi | käskyläisestä | Monikon elatiivi | käskyläisistä |
| Illatiivi | käskyläiseen | Monikon illatiivi | käskyläisiin |
| Adessiivi | käskyläisellä | Monikon adessiivi | käskyläisillä |
| Ablatiivi | käskyläiseltä | Monikon ablatiivi | käskyläisiltä |
| Allatiivi | käskyläiselle | Monikon allatiivi | käskyläisille |
| Essiivi | käskyläisenä | Monikon essiivi | käskyläisinä |
| Translatiivi | käskyläiseksi | Monikon translatiivi | käskyläisiksi |
| Monikon instruktiivi | käskyläisin | Abessiivi | käskyläisettä |
| Monikon abessiivi | käskyläisittä | Monikon akkusatiivi | käskyläiset |