| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | karhukissat | Genetiivi | karhukissan |
| Monikon genetiivi | karhukissojen | Partitiivi | karhukissaa |
| Monikon partitiivi | karhukissoja | Inessiivi | karhukissassa |
| Monikon inessiivi | karhukissoissa | Elatiivi | karhukissasta |
| Monikon elatiivi | karhukissoista | Illatiivi | karhukissaan |
| Monikon illatiivi | karhukissoihin | Adessiivi | karhukissalla |
| Monikon adessiivi | karhukissoilla | Ablatiivi | karhukissalta |
| Monikon ablatiivi | karhukissoilta | Allatiivi | karhukissalle |
| Monikon allatiivi | karhukissoille | Essiivi | karhukissana |
| Monikon essiivi | karhukissoina | Translatiivi | karhukissaksi |
| Monikon translatiivi | karhukissoiksi | Monikon instruktiivi | karhukissoin |
| Abessiivi | karhukissatta | Monikon abessiivi | karhukissoitta |
| Monikon akkusatiivi | karhukissat |