| Monikko | täkänät | Genetiivi | täkänän |
| Monikon genetiivi | täkänien | Monikon genetiivi | täkänöiden |
| Monikon genetiivi | täkänöitten | Partitiivi | täkänää |
| Monikon partitiivi | täkäniä | Monikon partitiivi | täkänöitä |
| Inessiivi | täkänässä | Monikon inessiivi | täkänöissä |
| Monikon inessiivi | täkänissä | Elatiivi | täkänästä |
| Monikon elatiivi | täkänöistä | Monikon elatiivi | täkänistä |
| Illatiivi | täkänään | Monikon illatiivi | täkäniin |
| Monikon illatiivi | täkänöihin | Adessiivi | täkänällä |
| Monikon adessiivi | täkänöillä | Monikon adessiivi | täkänillä |
| Ablatiivi | täkänältä | Monikon ablatiivi | täkänöiltä |
| Monikon ablatiivi | täkäniltä | Allatiivi | täkänälle |
| Monikon allatiivi | täkänöille | Monikon allatiivi | täkänille |
| Essiivi | täkänänä | Monikon essiivi | täkänöinä |
| Monikon essiivi | täkäninä | Translatiivi | täkänäksi |
| Monikon translatiivi | täkänöiksi | Monikon translatiivi | täkäniksi |
| Monikon instruktiivi | täkänöin | Monikon instruktiivi | täkänin |
| Abessiivi | täkänättä | Monikon abessiivi | täkänöittä |
| Monikon abessiivi | täkänittä | Monikon akkusatiivi | täkänät |