| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | flat |
| Monikko | lättänät | Monikko | lättänäni |
| Monikko | lättänäsi | Monikko | lättänämme |
| Monikko | lättänänne | Monikko | lättänänsä |
| Genetiivi | lättänän | Genetiivi | lättänäni |
| Genetiivi | lättänäsi | Genetiivi | lättänämme |
| Genetiivi | lättänänne | Genetiivi | lättänänsä |
| Monikon genetiivi | lättänien | Monikon genetiivi | lättänöiden |
| Monikon genetiivi | lättänöitten | Monikon genetiivi | lättänieni |
| Monikon genetiivi | lättänöideni | Monikon genetiivi | lättänöitteni |
| Monikon genetiivi | lättäniesi | Monikon genetiivi | lättänöidesi |
| Monikon genetiivi | lättänöittesi | Monikon genetiivi | lättäniemme |
| Monikon genetiivi | lättänöidemme | Monikon genetiivi | lättänöittemme |
| Monikon genetiivi | lättänienne | Monikon genetiivi | lättänöidenne |
| Monikon genetiivi | lättänöittenne | Monikon genetiivi | lättäniensä |
| Monikon genetiivi | lättänöidensä | Monikon genetiivi | lättänöittensä |
| Partitiivi | lättänää | Partitiivi | lättänääni |
| Partitiivi | lättänääsi | Partitiivi | lättänäämme |
| Partitiivi | lättänäänne | Partitiivi | lättänäänsä |
| Monikon partitiivi | lättäniä | Monikon partitiivi | lättänöitä |
| Monikon partitiivi | lättäniäni | Monikon partitiivi | lättänöitäni |
| Monikon partitiivi | lättäniäsi | Monikon partitiivi | lättänöitäsi |
| Monikon partitiivi | lättäniämme | Monikon partitiivi | lättänöitämme |
| Monikon partitiivi | lättäniänne | Monikon partitiivi | lättänöitänne |
| Monikon partitiivi | lättäniään | Monikon partitiivi | lättänöitään |
| Monikon partitiivi | lättäniänsä | Monikon partitiivi | lättänöitänsä |
| Inessiivi | lättänässä | Inessiivi | lättänässäni |
| Inessiivi | lättänässäsi | Inessiivi | lättänässämme |
| Inessiivi | lättänässänne | Inessiivi | lättänässään |
| Inessiivi | lättänässänsä | Monikon inessiivi | lättänöissä |
| Monikon inessiivi | lättänissä | Monikon inessiivi | lättänöissäni |
| Monikon inessiivi | lättänissäni | Monikon inessiivi | lättänöissäsi |
| Monikon inessiivi | lättänissäsi | Monikon inessiivi | lättänöissämme |
| Monikon inessiivi | lättänissämme | Monikon inessiivi | lättänöissänne |
| Monikon inessiivi | lättänissänne | Monikon inessiivi | lättänöissään |
| Monikon inessiivi | lättänissään | Monikon inessiivi | lättänöissänsä |
| Monikon inessiivi | lättänissänsä | Elatiivi | lättänästä |
| Elatiivi | lättänästäni | Elatiivi | lättänästäsi |
| Elatiivi | lättänästämme | Elatiivi | lättänästänne |
| Elatiivi | lättänästään | Elatiivi | lättänästänsä |
| Monikon elatiivi | lättänöistä | Monikon elatiivi | lättänistä |
| Monikon elatiivi | lättänöistäni | Monikon elatiivi | lättänistäni |
| Monikon elatiivi | lättänöistäsi | Monikon elatiivi | lättänistäsi |
| Monikon elatiivi | lättänöistämme | Monikon elatiivi | lättänistämme |
| Monikon elatiivi | lättänöistänne | Monikon elatiivi | lättänistänne |
| Monikon elatiivi | lättänöistään | Monikon elatiivi | lättänistään |
| Monikon elatiivi | lättänöistänsä | Monikon elatiivi | lättänistänsä |
| Illatiivi | lättänään | Illatiivi | lättänääni |
| Illatiivi | lättänääsi | Illatiivi | lättänäämme |
| Illatiivi | lättänäänne | Illatiivi | lättänäänsä |
| Monikon illatiivi | lättäniin | Monikon illatiivi | lättänöihin |
| Monikon illatiivi | lättäniini | Monikon illatiivi | lättänöihini |
| Monikon illatiivi | lättäniisi | Monikon illatiivi | lättänöihisi |
| Monikon illatiivi | lättäniimme | Monikon illatiivi | lättänöihimme |
| Monikon illatiivi | lättäniinne | Monikon illatiivi | lättänöihinne |
| Monikon illatiivi | lättäniinsä | Monikon illatiivi | lättänöihinsä |
| Adessiivi | lättänällä | Adessiivi | lättänälläni |
| Adessiivi | lättänälläsi | Adessiivi | lättänällämme |
| Adessiivi | lättänällänne | Adessiivi | lättänällään |
| Adessiivi | lättänällänsä | Monikon adessiivi | lättänöillä |
| Monikon adessiivi | lättänillä | Monikon adessiivi | lättänöilläni |
| Monikon adessiivi | lättänilläni | Monikon adessiivi | lättänöilläsi |
| Monikon adessiivi | lättänilläsi | Monikon adessiivi | lättänöillämme |
| Monikon adessiivi | lättänillämme | Monikon adessiivi | lättänöillänne |
| Monikon adessiivi | lättänillänne | Monikon adessiivi | lättänöillään |
| Monikon adessiivi | lättänillään | Monikon adessiivi | lättänöillänsä |
| Monikon adessiivi | lättänillänsä | Ablatiivi | lättänältä |
| Ablatiivi | lättänältäni | Ablatiivi | lättänältäsi |
| Ablatiivi | lättänältämme | Ablatiivi | lättänältänne |
| Ablatiivi | lättänältään | Ablatiivi | lättänältänsä |
| Monikon ablatiivi | lättänöiltä | Monikon ablatiivi | lättäniltä |
| Monikon ablatiivi | lättänöiltäni | Monikon ablatiivi | lättäniltäni |
| Monikon ablatiivi | lättänöiltäsi | Monikon ablatiivi | lättäniltäsi |
| Monikon ablatiivi | lättänöiltämme | Monikon ablatiivi | lättäniltämme |
| Monikon ablatiivi | lättänöiltänne | Monikon ablatiivi | lättäniltänne |
| Monikon ablatiivi | lättänöiltään | Monikon ablatiivi | lättäniltään |
| Monikon ablatiivi | lättänöiltänsä | Monikon ablatiivi | lättäniltänsä |
| Allatiivi | lättänälle | Allatiivi | lättänälleni |
| Allatiivi | lättänällesi | Allatiivi | lättänällemme |
| Allatiivi | lättänällenne | Allatiivi | lättänälleen |
| Allatiivi | lättänällensä | Monikon allatiivi | lättänöille |
| Monikon allatiivi | lättänille | Monikon allatiivi | lättänöilleni |
| Monikon allatiivi | lättänilleni | Monikon allatiivi | lättänöillesi |
| Monikon allatiivi | lättänillesi | Monikon allatiivi | lättänöillemme |
| Monikon allatiivi | lättänillemme | Monikon allatiivi | lättänöillenne |
| Monikon allatiivi | lättänillenne | Monikon allatiivi | lättänöilleen |
| Monikon allatiivi | lättänilleen | Monikon allatiivi | lättänöillensä |
| Monikon allatiivi | lättänillensä | Essiivi | lättänänä |
| Essiivi | lättänänäni | Essiivi | lättänänäsi |
| Essiivi | lättänänämme | Essiivi | lättänänänne |
| Essiivi | lättänänään | Essiivi | lättänänänsä |
| Monikon essiivi | lättänöinä | Monikon essiivi | lättäninä |
| Monikon essiivi | lättänöinäni | Monikon essiivi | lättäninäni |
| Monikon essiivi | lättänöinäsi | Monikon essiivi | lättäninäsi |
| Monikon essiivi | lättänöinämme | Monikon essiivi | lättäninämme |
| Monikon essiivi | lättänöinänne | Monikon essiivi | lättäninänne |
| Monikon essiivi | lättänöinään | Monikon essiivi | lättäninään |
| Monikon essiivi | lättänöinänsä | Monikon essiivi | lättäninänsä |
| Translatiivi | lättänäksi | Translatiivi | lättänäkseni |
| Translatiivi | lättänäksesi | Translatiivi | lättänäksemme |
| Translatiivi | lättänäksenne | Translatiivi | lättänäkseen |
| Translatiivi | lättänäksensä | Monikon translatiivi | lättänöiksi |
| Monikon translatiivi | lättäniksi | Monikon translatiivi | lättänöikseni |
| Monikon translatiivi | lättänikseni | Monikon translatiivi | lättänöiksesi |
| Monikon translatiivi | lättäniksesi | Monikon translatiivi | lättänöiksemme |
| Monikon translatiivi | lättäniksemme | Monikon translatiivi | lättänöiksenne |
| Monikon translatiivi | lättäniksenne | Monikon translatiivi | lättänöikseen |
| Monikon translatiivi | lättänikseen | Monikon translatiivi | lättänöiksensä |
| Monikon translatiivi | lättäniksensä | Monikon instruktiivi | lättänin |
| Monikon instruktiivi | lättänöin | Abessiivi | lättänättä |
| Abessiivi | lättänättäni | Abessiivi | lättänättäsi |
| Abessiivi | lättänättämme | Abessiivi | lättänättänne |
| Abessiivi | lättänättään | Abessiivi | lättänättänsä |
| Monikon abessiivi | lättänöittä | Monikon abessiivi | lättänittä |
| Monikon abessiivi | lättänöittäni | Monikon abessiivi | lättänittäni |
| Monikon abessiivi | lättänöittäsi | Monikon abessiivi | lättänittäsi |
| Monikon abessiivi | lättänöittämme | Monikon abessiivi | lättänittämme |
| Monikon abessiivi | lättänöittänne | Monikon abessiivi | lättänittänne |
| Monikon abessiivi | lättänöittään | Monikon abessiivi | lättänittään |
| Monikon abessiivi | lättänöittänsä | Monikon abessiivi | lättänittänsä |
| Monikon komitatiivi | lättänöine | Monikon komitatiivi | lättänine |
| Monikon komitatiivi | lättänöineni | Monikon komitatiivi | lättänineni |
| Monikon komitatiivi | lättänöinesi | Monikon komitatiivi | lättäninesi |
| Monikon komitatiivi | lättänöinemme | Monikon komitatiivi | lättäninemme |
| Monikon komitatiivi | lättänöinenne | Monikon komitatiivi | lättäninenne |
| Monikon komitatiivi | lättänöineen | Monikon komitatiivi | lättänineen |
| Monikon komitatiivi | lättänöinensä | Monikon komitatiivi | lättäninensä |
| Komparatiivi | lättänämpi | Superlatiivi | lättänin |
| Monikon akkusatiivi | lättänät | Monikon akkusatiivi | lättänäni |
| Monikon akkusatiivi | lättänäsi | Monikon akkusatiivi | lättänämme |
| Monikon akkusatiivi | lättänänne | Monikon akkusatiivi | lättänänsä |
| Akkusatiivi | lättänäni | Akkusatiivi | lättänäsi |
| Akkusatiivi | lättänämme | Akkusatiivi | lättänänne |
| Akkusatiivi | lättänänsä |