Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantiflat

Määritelmät

Adjektiivi

  1. litteä

Substantiivi

  1. jokin, joka on litteä

Taivutusmuodot

MonikkolättänätMonikkolättänäni
MonikkolättänäsiMonikkolättänämme
MonikkolättänänneMonikkolättänänsä
GenetiivilättänänGenetiivilättänäni
GenetiivilättänäsiGenetiivilättänämme
GenetiivilättänänneGenetiivilättänänsä
Monikon genetiivilättänienMonikon genetiivilättänöiden
Monikon genetiivilättänöittenMonikon genetiivilättänieni
Monikon genetiivilättänöideniMonikon genetiivilättänöitteni
Monikon genetiivilättäniesiMonikon genetiivilättänöidesi
Monikon genetiivilättänöittesiMonikon genetiivilättäniemme
Monikon genetiivilättänöidemmeMonikon genetiivilättänöittemme
Monikon genetiivilättänienneMonikon genetiivilättänöidenne
Monikon genetiivilättänöittenneMonikon genetiivilättäniensä
Monikon genetiivilättänöidensäMonikon genetiivilättänöittensä
PartitiivilättänääPartitiivilättänääni
PartitiivilättänääsiPartitiivilättänäämme
PartitiivilättänäännePartitiivilättänäänsä
Monikon partitiivilättäniäMonikon partitiivilättänöitä
Monikon partitiivilättäniäniMonikon partitiivilättänöitäni
Monikon partitiivilättäniäsiMonikon partitiivilättänöitäsi
Monikon partitiivilättäniämmeMonikon partitiivilättänöitämme
Monikon partitiivilättäniänneMonikon partitiivilättänöitänne
Monikon partitiivilättäniäänMonikon partitiivilättänöitään
Monikon partitiivilättäniänsäMonikon partitiivilättänöitänsä
InessiivilättänässäInessiivilättänässäni
InessiivilättänässäsiInessiivilättänässämme
InessiivilättänässänneInessiivilättänässään
InessiivilättänässänsäMonikon inessiivilättänöissä
Monikon inessiivilättänissäMonikon inessiivilättänöissäni
Monikon inessiivilättänissäniMonikon inessiivilättänöissäsi
Monikon inessiivilättänissäsiMonikon inessiivilättänöissämme
Monikon inessiivilättänissämmeMonikon inessiivilättänöissänne
Monikon inessiivilättänissänneMonikon inessiivilättänöissään
Monikon inessiivilättänissäänMonikon inessiivilättänöissänsä
Monikon inessiivilättänissänsäElatiivilättänästä
ElatiivilättänästäniElatiivilättänästäsi
ElatiivilättänästämmeElatiivilättänästänne
ElatiivilättänästäänElatiivilättänästänsä
Monikon elatiivilättänöistäMonikon elatiivilättänistä
Monikon elatiivilättänöistäniMonikon elatiivilättänistäni
Monikon elatiivilättänöistäsiMonikon elatiivilättänistäsi
Monikon elatiivilättänöistämmeMonikon elatiivilättänistämme
Monikon elatiivilättänöistänneMonikon elatiivilättänistänne
Monikon elatiivilättänöistäänMonikon elatiivilättänistään
Monikon elatiivilättänöistänsäMonikon elatiivilättänistänsä
IllatiivilättänäänIllatiivilättänääni
IllatiivilättänääsiIllatiivilättänäämme
IllatiivilättänäänneIllatiivilättänäänsä
Monikon illatiivilättäniinMonikon illatiivilättänöihin
Monikon illatiivilättäniiniMonikon illatiivilättänöihini
Monikon illatiivilättäniisiMonikon illatiivilättänöihisi
Monikon illatiivilättäniimmeMonikon illatiivilättänöihimme
Monikon illatiivilättäniinneMonikon illatiivilättänöihinne
Monikon illatiivilättäniinsäMonikon illatiivilättänöihinsä
AdessiivilättänälläAdessiivilättänälläni
AdessiivilättänälläsiAdessiivilättänällämme
AdessiivilättänällänneAdessiivilättänällään
AdessiivilättänällänsäMonikon adessiivilättänöillä
Monikon adessiivilättänilläMonikon adessiivilättänöilläni
Monikon adessiivilättänilläniMonikon adessiivilättänöilläsi
Monikon adessiivilättänilläsiMonikon adessiivilättänöillämme
Monikon adessiivilättänillämmeMonikon adessiivilättänöillänne
Monikon adessiivilättänillänneMonikon adessiivilättänöillään
Monikon adessiivilättänilläänMonikon adessiivilättänöillänsä
Monikon adessiivilättänillänsäAblatiivilättänältä
AblatiivilättänältäniAblatiivilättänältäsi
AblatiivilättänältämmeAblatiivilättänältänne
AblatiivilättänältäänAblatiivilättänältänsä
Monikon ablatiivilättänöiltäMonikon ablatiivilättäniltä
Monikon ablatiivilättänöiltäniMonikon ablatiivilättäniltäni
Monikon ablatiivilättänöiltäsiMonikon ablatiivilättäniltäsi
Monikon ablatiivilättänöiltämmeMonikon ablatiivilättäniltämme
Monikon ablatiivilättänöiltänneMonikon ablatiivilättäniltänne
Monikon ablatiivilättänöiltäänMonikon ablatiivilättäniltään
Monikon ablatiivilättänöiltänsäMonikon ablatiivilättäniltänsä
AllatiivilättänälleAllatiivilättänälleni
AllatiivilättänällesiAllatiivilättänällemme
AllatiivilättänällenneAllatiivilättänälleen
AllatiivilättänällensäMonikon allatiivilättänöille
Monikon allatiivilättänilleMonikon allatiivilättänöilleni
Monikon allatiivilättänilleniMonikon allatiivilättänöillesi
Monikon allatiivilättänillesiMonikon allatiivilättänöillemme
Monikon allatiivilättänillemmeMonikon allatiivilättänöillenne
Monikon allatiivilättänillenneMonikon allatiivilättänöilleen
Monikon allatiivilättänilleenMonikon allatiivilättänöillensä
Monikon allatiivilättänillensäEssiivilättänänä
EssiivilättänänäniEssiivilättänänäsi
EssiivilättänänämmeEssiivilättänänänne
EssiivilättänänäänEssiivilättänänänsä
Monikon essiivilättänöinäMonikon essiivilättäninä
Monikon essiivilättänöinäniMonikon essiivilättäninäni
Monikon essiivilättänöinäsiMonikon essiivilättäninäsi
Monikon essiivilättänöinämmeMonikon essiivilättäninämme
Monikon essiivilättänöinänneMonikon essiivilättäninänne
Monikon essiivilättänöinäänMonikon essiivilättäninään
Monikon essiivilättänöinänsäMonikon essiivilättäninänsä
TranslatiivilättänäksiTranslatiivilättänäkseni
TranslatiivilättänäksesiTranslatiivilättänäksemme
TranslatiivilättänäksenneTranslatiivilättänäkseen
TranslatiivilättänäksensäMonikon translatiivilättänöiksi
Monikon translatiivilättäniksiMonikon translatiivilättänöikseni
Monikon translatiivilättänikseniMonikon translatiivilättänöiksesi
Monikon translatiivilättäniksesiMonikon translatiivilättänöiksemme
Monikon translatiivilättäniksemmeMonikon translatiivilättänöiksenne
Monikon translatiivilättäniksenneMonikon translatiivilättänöikseen
Monikon translatiivilättänikseenMonikon translatiivilättänöiksensä
Monikon translatiivilättäniksensäMonikon instruktiivilättänin
Monikon instruktiivilättänöinAbessiivilättänättä
AbessiivilättänättäniAbessiivilättänättäsi
AbessiivilättänättämmeAbessiivilättänättänne
AbessiivilättänättäänAbessiivilättänättänsä
Monikon abessiivilättänöittäMonikon abessiivilättänittä
Monikon abessiivilättänöittäniMonikon abessiivilättänittäni
Monikon abessiivilättänöittäsiMonikon abessiivilättänittäsi
Monikon abessiivilättänöittämmeMonikon abessiivilättänittämme
Monikon abessiivilättänöittänneMonikon abessiivilättänittänne
Monikon abessiivilättänöittäänMonikon abessiivilättänittään
Monikon abessiivilättänöittänsäMonikon abessiivilättänittänsä
Monikon komitatiivilättänöineMonikon komitatiivilättänine
Monikon komitatiivilättänöineniMonikon komitatiivilättänineni
Monikon komitatiivilättänöinesiMonikon komitatiivilättäninesi
Monikon komitatiivilättänöinemmeMonikon komitatiivilättäninemme
Monikon komitatiivilättänöinenneMonikon komitatiivilättäninenne
Monikon komitatiivilättänöineenMonikon komitatiivilättänineen
Monikon komitatiivilättänöinensäMonikon komitatiivilättäninensä
KomparatiivilättänämpiSuperlatiivilättänin
Monikon akkusatiivilättänätMonikon akkusatiivilättänäni
Monikon akkusatiivilättänäsiMonikon akkusatiivilättänämme
Monikon akkusatiivilättänänneMonikon akkusatiivilättänänsä
AkkusatiivilättänäniAkkusatiivilättänäsi
AkkusatiivilättänämmeAkkusatiivilättänänne
Akkusatiivilättänänsä