| Monikko | punahilkka-aratit | Genetiivi | punahilkka-aratin |
| Monikon genetiivi | punahilkka-arattien | Partitiivi | punahilkka-arattia |
| Monikon partitiivi | punahilkka-aratteja | Inessiivi | punahilkka-aratissa |
| Monikon inessiivi | punahilkka-arateissa | Elatiivi | punahilkka-aratista |
| Monikon elatiivi | punahilkka-arateista | Illatiivi | punahilkka-arattiin |
| Monikon illatiivi | punahilkka-aratteihin | Adessiivi | punahilkka-aratilla |
| Monikon adessiivi | punahilkka-arateilla | Ablatiivi | punahilkka-aratilta |
| Monikon ablatiivi | punahilkka-arateilta | Allatiivi | punahilkka-aratille |
| Monikon allatiivi | punahilkka-arateille | Essiivi | punahilkka-arattina |
| Monikon essiivi | punahilkka-aratteina | Translatiivi | punahilkka-aratiksi |
| Monikon translatiivi | punahilkka-arateiksi | Monikon instruktiivi | punahilkka-aratein |
| Abessiivi | punahilkka-aratitta | Monikon abessiivi | punahilkka-arateitta |
| Monikon akkusatiivi | punahilkka-aratit |