| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | norwichinterrierit | Genetiivi | norwichinterrierin |
| Monikon genetiivi | norwichinterrierien | Monikon genetiivi | norwichinterriereiden |
| Monikon genetiivi | norwichinterriereitten | Partitiivi | norwichinterrieriä |
| Monikon partitiivi | norwichinterriereitä | Monikon partitiivi | norwichinterrierejä |
| Inessiivi | norwichinterrierissä | Monikon inessiivi | norwichinterriereissä |
| Elatiivi | norwichinterrieristä | Monikon elatiivi | norwichinterriereistä |
| Illatiivi | norwichinterrieriin | Monikon illatiivi | norwichinterriereihin |
| Adessiivi | norwichinterrierillä | Monikon adessiivi | norwichinterriereillä |
| Ablatiivi | norwichinterrieriltä | Monikon ablatiivi | norwichinterriereiltä |
| Allatiivi | norwichinterrierille | Monikon allatiivi | norwichinterriereille |
| Essiivi | norwichinterrierinä | Monikon essiivi | norwichinterriereinä |
| Translatiivi | norwichinterrieriksi | Monikon translatiivi | norwichinterriereiksi |
| Monikon instruktiivi | norwichinterrierein | Abessiivi | norwichinterrierittä |
| Monikon abessiivi | norwichinterriereittä | Monikon akkusatiivi | norwichinterrierit |